Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztandar 26. Pułku Ułanów Wielkopolskich powstanie z dobroci serca

(has)
Tak wyglądał sztandar, który pułk otrzymał w 1925 roku
Tak wyglądał sztandar, który pułk otrzymał w 1925 roku nadesłane/Koło Przyjaciół 26. Pułku Ułanów Wlp.
Narodził się na fali pospolitego ruszenia, które miało powstrzymać marsz bolszewików na odrodzoną Polskę. Dziś jego tradycje kultywują miłośnicy kawaleryjskich formacji.

Był lipiec pamiętnego roku 1920, kiedy to na apel Józefa Piłsudskiego pod bronią stanęło tysiące ochotników. Wtedy to ziemiaństwo wielkopolskie postanowiło wystawić ochotniczy pułk kawalerii, by ratować Ojczyznę przed bolszewicką nawałnicą.

Początkowo miał on być tworzony przy szwadronie zapasowym 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bydgoszczy, jednak na prośbę rotmistrza Ignacego Mielżyńskiego jego formowanie odbyło się w Poznaniu.

Chrzest bojowy pułk przeszedł 18 sierpnia 1920 r. walcząc pod Brodnicą (dzień ten stał się świętem pułkowym). W okresie międzywojennym kawalerzyści stacjonowali w Baranowiczach (obecnie Białoruś).
Historię i tradycje tej formacji popularyzuje powstałe dwa lata temu Koło Przyjaciół 26. Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Hetmana Wielkiego Jana Karola Chodkiewicza (terenem działania jest cały obszar RP i zagranica, siedzibą Niemcz, w gm. Osielsko).

Celem stowarzyszenia jest m.in. zachowanie i utrwalanie spuścizny oraz dorobku 26. Pułku Ułanów Wielkopolskich, współdziałanie z kołami i stowarzyszeniami innych pułków broni konnych II Rzeczypospolitej, upowszechnianie kultury fizycznej, sportu, krajoznawstwa i turystyki, organizowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży oraz działalność charytatywna.

Członkowie Koła biorą również udział w historycznych inscenizacjach i obchodach rocznic (więcej na stronie www.26puw.pl).

Osobom wstępującym do kawalerii oferowana jest m.in. nauka i doskonalenie jazdy konnej oraz posługiwanie się bronią palną.

- Po dwóch latach działania uznaliśmy, że nadszedł czas, aby nasz szwadron miał kopię sztandaru 26. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Niestety, koszt przekracza nasze możliwości. Stąd wielka prośbą do wszystkich osób dobrej woli, którym tradycje wojskowe, a przede wszystkim kawaleryjskie są bliskie, o wsparcie finansowe - mówi Mariusz Uselis z Koła Przyjaciół 26. PUW.

Sztandar, który pokazujemy obok, pułk otrzymał w 1925 roku (jest na nim m.in. herb Brodnicy). Wykonanie kopii będzie kosztowało ok. 5 tys. zł.

Wpłaty (z dopiskiem "sztandar") można dokonywać na konto: Multi Bank nr: 47 1140 2017 0000 4702 1294 4500.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska