NONKONFORMIŚCI ROSYJSCY
NONKONFORMIŚCI ROSYJSCY
Galeria Miejska bwa, ul. Gdańska 20, wt. - pt. w godz. 10 - 18 oraz w sob. i nd. w godz. 11.30-16.30. Bilety: 6 złotych, ulgowe: 3 złote.
Blisko 50 prac rosyjskich artystów, którzy nie poddali się ideologii "realnego socjalizmu" oraz "partyjności w sztuce" można oglądać w Galerii Miejskiej bwa.
Nie można traktować nonkonformizmu rosyjskiego jako zorganizowanego ruchu, bo takiego nie było. Żyli za to w Związku Radzieckim i nadal żyją w Rosji artyści, którzy nie poddali się politycznej indoktrynacji i w swoich dziełach przedstawiali świat, jakim go widzieli. Część z nich łączyło też uczucie protestu i buntu przeciw sztuce "poprawnej".
Wszyscy byli odizolowani od rządowych mediów i gdzieś na rosyjskiej prowincji tworzyli prace, które później pokazywali swoim kolegom. Ci mówili o nich znajomym, którzy później informowali dziennikarzy i dyplomatów. Tak świat dowiedział się o ich sztuce rosyjskiego podziemia, która skutecznie była tępiona przez władze.
Nic dziwnego, że na Zachodzie szybko narodziła się moda na prace Kubakowa, Nemuchina, Swerewa, czy Jankilewskiego. Te wiszą w prywatnych galeriach na całym świecie. Można je też znaleźć w Holland Art Gallery, skąd blisko 50 obrazów, rysunków, kilka talerzy i rzeźb przyjechało do Bydgoszczy.
Na uwagę zasługuje też fakt, że w prezentowanych pracach, zwłaszcza tych powstałych w latach 50. i 60. widać niemal wszystkie światowe trendy obowiązujące wtedy w światowej sztuce. Prace pozostają jednak uniwersalne i odzwierciedlają unikatowy charakter rosyjskiej awangardy.