W edycji budżetu obywatelskiego na ten rok do rozdysponowania były 4 miliony złotych - miliona w ogólnomiejskiej puli i 3 mln zł na propozycje okręgowe. W kolejnej odsłonie BO tak już nie będzie.
- We Włocławku dzielnice nie mają statusu jednostek pomocniczych, dlatego nie można wyodrębnić puli na projekty okręgowe - wyjaśnia Bartłomiej Kucharczyk, kierownik referatu komunikacji społecznej we włocławskim ratuszu.
Jak w takim razie ratusz zamierza wyrównać szanse mniejszych osiedli w głosowaniu?
- Mamy swoje pomysły, jest jednak za wcześnie by o nich mówić - dodaje Kucharczyk. - Więcej będzie można powiedzieć w kwietniu.
Ustawa o samorządzie gminnym, którą przyjęto w zeszłym roku, zakłada także, że w miastach na prawach powiatu utworzenie budżetu obywatelskiego jest obowiązkowe, a jego wysokość nie może być mniejsza niż 0,5 proc. wydatków gminy z poprzedniego roku.
Przypomnijmy, że w ramach BO 2019 we Włocławku zgłoszone zostały 144 propozycje. Weryfikację przeszło 70 pomysłów, które poddano pod głosowanie. 17 dotyczyło puli ogólnomiejskiej, a 53 okręgowej. Zwyciężyło 11 propozycji.
Łącznie oddano 23 926 głosów z czego na pulę ogólnomiejską oddano 6 671 głosów, a w okręgowej 17 255. Drogą elektroniczną wpłynęło 4 581 głosów, a na papierze 11 222. Kart ważnych było 16 309, a odrzuconych 2 585. Zdecydowanie więcej głosów oddały kobiety, bo blisko 60 proc. Największa liczba głosujących (prawie 32 proc.) mieściła się w granicach wiekowych od 36. do 49. roku życia.
Wideo
Stop Agresji Drogowej, odcinek 7. Włos się jeży na głowie!
