Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ta droga w regionie przejdzie wielki remont a za wszystko zapłaci wojsko! Będą tu bazować amerykańscy żołnierze?

Monika Smól
Monika Smól
Wojsko zapłaci za remont tej drogi w Chełmnie. Pisaliśmy o tych planach miesiąc temu, a teraz potwierdzono nam nasze informacje w MON
Wojsko zapłaci za remont tej drogi w Chełmnie. Pisaliśmy o tych planach miesiąc temu, a teraz potwierdzono nam nasze informacje w MON Czytelnik
Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło nam informacje, którą podaliśmy na początku czerwca - droga wojewódzka nr 245 - między innymi przez Chełmno - przejdzie wielki remont! W dodatku - za wszystko zapłaci wojsko!

Przypomnijmy, DW245 - w ciągu ulic Powiśle i Nad Groblą - to około 2,5 km wykorzystywane przez wojsko. Chcianoby, aby szczegóły dotyczące jej budowy pozostawały tajemnicą. My jednak znaleźliśmy zamówienie na wykonanie jej koncepcji, czyli tzw. programu funkcjonalno-użytkowego dla rozbudowy drogi od przeprawy przez Wisłę do DK91.

- Ministerstwo Obrony Narodowej od 2019 roku, zgodnie z ustawą o Funduszu Dróg Samorządowych, przekazuje środki w wysokości 500 mln złotych rocznie do Funduszu Dróg Samorządowych, którym dysponuje Minister Infrastruktury - odpowiadają w biurze prasowym MON. - W ramach tych środków finansowane są inwestycje na drogach samorządowych (gminnych, powiatowych i wojewódzkich), wskazanych przez ministra obrony narodowej jako priorytetowe dla obronności państwa oraz zobowiązań sojuszniczych. Są to drogi uznane za niezbędne do przemieszczania Sił Zbrojnych, w tym ciężkiego sprzętu wojskowego.

- Do tej pory droga też służyła i wystarczała naszemu wojsku, mocno od kilkunastu lat pomniejszonemu w liczbie - komentowali po pierwszej informacji, jaka opublikowaliśmy na ten temat Czytelnicy. - Może w planie jest stworzenie w Chełmnie bazy dla żołnierzy amerykańskich, którzy mają licznie przybyć do naszego kraju dzięki umowie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trampem? To byłaby wielka szansa dla Chełmna, bo tam gdzie jest wojsko, tam są zawsze pieniądze. Oni jedzą w mieście, żyją w mieście, zostawiają pieniądze w sklepach.

Trwa głosowanie...

Czy kierunki inżynierskie to przyszłość edukacji?

Wiadomości na razie nie udało nam się potwierdzić.

- Remonty te nie są związane ze zwiększeniem liczy wojska w Chełmnie, ale z poprawą bezpieczeństwa - mówi kpt. Robert Wal. - Nie mamy informacji o tym, aby w Chełmnie miały stacjonować żołnierze amerykańscy.

Wprawdzie miejsca dla żołnierzy trochę by się znalazło, ale nie tyle, ile było wcześniej zanim pozostał batalion. Dlaczego? Choćby dlatego, że do wojska nie należą już koszarowce przy ul. Biskupiej.

Poza tym, plan remontu drogi w Chełmnie, z której korzysta nie tylko wojsko, ale i mieszkańcy, powstał wiele miesięcy temu.

- Wspomniane inwestycje realizowane są zgodnie z wykazem zatwierdzanym corocznie przez prezesa Rady Ministrów (dokument niejawny) - dodają w biurze prasowym MON. - Fundusz pokrywa 100 procent kosztów wskazanych inwestycji drogowych.
Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 245 jest inwestycją planową i ma na celu odpowiednie wzmocnienie jej parametrów do wymagań przemieszczania sił zbrojnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska