Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ta książka to Maciej Obremski w pigułce

Anna Stasiewicz-Mąka
Anna Stasiewicz-Mąka
Autoportret Macieja Obremskiego znajdzie się na okładce książki „Dekonspiracja”. Jej promocja odbędzie się 18 maja.
Autoportret Macieja Obremskiego znajdzie się na okładce książki „Dekonspiracja”. Jej promocja odbędzie się 18 maja. KPCK
„Dekonspiracja” powstała dzięki znajomym zmarłego przed dwoma laty byłego wiceprezydenta.

Maciej Obremski zmarł w kwietniu 2015 roku. Za czasów prezydenta Konstantego Dombrowicza był jego zastępcą, pełnił też funkcje wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Nie wszyscy pewnie wiedzą, że to z jego inicjatywy pojawiła się jedna z najbardziej dziś znanych bydgoskich rzeźb - „Przechodzący przez rzekę” oraz postać Pana Twardowskiego w oknie kamienicy na Starym Rynku.

- Wiele osób znało Macieja jako konserwatora zabytków, autora książek, ale pewnie niewielu wiedziało, że malował - mówi Konstanty Dombrowicz, jego wieloletni przyjaciel i inicjator wydania książki „Dekonspiracja”.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Pomysł na wydawnictwo pojawił się już w 2015 roku, Maciej Obremski zdążył nawet napisać wstęp do książki, ale wtedy z przyczyn finansowych nie udało się jej wtedy wydać.

Teraz się udało. Dzięki zaangażowaniu Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury Domu Wydawniczego Margrafsen, a także dzięki hojności osób, które znały Macieja Obremskiego. - Postanowiliśmy rozpisać subskrypcję na wydanie książki. Rozesłaliśmy oferty wpłaty od 100 złotych w górę do ponad stu osób. Na szczęście większość z nich odpowiedziała. Część nawet wpłaciła wielokrotność tej sumy - śmieje się Dombrowicz.

Obrazy, a właściwie artystyczne kompozycje Macieja Obremskiego pokazano na spotkaniu, które odbyło się w lutym 2015 roku. Pojawił się na nim również sam autor. - Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że to pożegnalne spotkanie, bo Maciej zmarł dwa miesiące później - wspomina Konstanty Dombrowicz. - Wtedy dzieła udało się sfotografować, część przekazali nam przyjaciele, część rodzina.
Bo Maciej Obremski sportretował nie tylko siebie, ale również na przykład swoje wnuki czy przyjaciół, m.in. Jerzego Puciatę.

- W swoich dziełach Maciej przemycał swoje przemyślenia, jest też w nich wiele podtekstów. Na przykład na ramie wokół obrazu „Ptaszek idiota”: zamieścił jeden z wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Co ciekawe, obrazy powstawały praktycznie wszędzie, na drzwiach, okiennicach, a nawet oparciach od krzeseł - opowiada Dombrowicz.

W książce, oprócz ilustracji, znajdziemy również opowieści osób, które znały Macieja Obremskiego, m.in. Urszuli Guźleckiej, Michała Sawki, prof. Władysława Sinkiewicza, Małgorzaty Puciaty. - Można powiedzieć, że ta książka to Maciej Obremski w pigułce - dodaje Konstanty Dombrowicz.

Promocja „Dekonspiracji” odbędzie się 18 maja o godz. 18 w foyer Filharmonii Pomorskiej. W programie również kameralny koncert, wspomnienia przyjaciół Macieja Obremskiego.

Podczas spotkania, a później w Kujawsko Pomorskim Centrum Kultury, będzie można kupić książkę. Do płyty będzie dołączona płyta CD, na której znajdzie się relacja ze spotkania z lutego 2015 roku.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (05-11 maja 2017)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska