Zabytkowy jaz w Bydgoszczy z przepławką
To konstrukcja żelbetowa wyłożona na ścianach i dnie kamienną okładziną. Zadanie zrealizowane została przez administratora zlewni Wisły, czyli Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Gdańsku w ramach projektu "przebudowa obiektów Bydgoskiego Węzła Wodnego na rzece Brdzie: śluza Miejska, jaz Farny, śluza Brdyujście".
Inwestycja pochłonęła 3,9 mln zł.
Jaz Farny (nazwę zawdzięcza wznoszącej się w sąsiedztwie farze, obecnie katedrze) powstał w roku 1899, czyli w czasach, gdy Bydgoszcz i cała zachodnia część Polski znajdowały się w granicach Królestwa Prus. Jest to więc obiekt zabytkowy. Wtedy jednak przy jazie nie wybudowano przepławki.
Ukończone właśnie prace prowadzone były pod nadzorem konserwatorskim i archeologicznym.
Jaz piętrzy wody Młynówki, czyli Brdy, która opływa Wyspę Młyńską i która w przeszłości napędzała znajdujące się tu młyny (stąd nazwa). Różnica poziomów między Młynówką a Brdą skanalizowaną wynosi przy średnim poziomie wody 3,36 m.
Jaz jest już wyremontowany
Sam Jaz Farny został oddany do użytku po generalnym remoncie pod koniec 2015 r. Prace objęły wtedy naprawę wszystkich mechanizmów (w tym sterowni), wymieniono zasuwy, umocniono nabrzeża, naprawiono ogrodzenia. Wprowadzono też system zasilania awaryjnego.
Koszt remontu to ok. 4,6 mln zł.
