https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ta roślina kwitnie na różowo i odstrasza kleszcze. Będzie kwitła przez całe lato [26.04.25]

Joanna Gólczyńska
Pysznogłówka to naturalny pogromca kleszczy w ogrodzie. Jakie jeszcze rośliny pomogą chronić nas przed tymi pasożytami? Szczegóły w galerii.
Pysznogłówka to naturalny pogromca kleszczy w ogrodzie. Jakie jeszcze rośliny pomogą chronić nas przed tymi pasożytami? Szczegóły w galerii. pixabay
W ogrodach ostatnio dużym uznaniem cieszy się pysznogłówka. To prosta w pielęgnacji roślina, która kwitnie niezwykle widowiskowo, intensywnie pachnie, a dodatkowo odstrasza z ogrodu niebezpieczne pasożyty i insekty, między innymi kleszcze.

Czym jest pysznogłówka?

Pysznogłówka, zwana również monardą pysznogłówką, to kwiat, który w ostatnich latach stał się prawdziwym hitem w ogrodach. Należy do grupy wysokich bylin rabatowych o pięknych, kolorowych kwiatach. Pysznogłówka jest dostępna w wielu odcieniach różu, fioletu, bieli czy czerwieni. Dorasta nawet do 50 cm.

Pięknie prezentuje się rabatach kwiatowych, ale również tarasach i balkonach.

Stanowisko i pielęgnacja pysznogłówki

Pysznogłówka preferuje słoneczne stanowiska. Gleba powinna być żyzna i wilgotna - przed posadzeniem należy wzbogacić ją kompostem lub obornikiem. W trakcie upałów wymaga częstego podlewania, ponieważ jej system korzeniowy jest płytki.

Aby pysznogłówka cieszyła oko przez całe lato należy regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany. Zabieg ten stymuluje roślinę do ponownego zakwitnięcia.

Pysznogłówkę należy chronić przed chorobami, szczególnie przed mączniakiem prawdziwym. W czerwcu dobrze jest zastosować oprysk.

Roślina jest mrozoodporna, lecz wymaga okrywania na zimę. Co około cztery lata wymaga odmłodzenia poprzez podział sadzonek.

Takie są właściwości pysznogłówki

Pysznogłówka nie tylko widowiskowo wygląda i bardzo intensywnie pachnie. Ogrodnicy pokochali tę roślinę głównie za to, że odstrasza niebezpieczne insekty i pasożyty, między innymi kleszcze.

Dodatkowo kwiaty pysznogłówki można ususzyć i wykorzystać jako składnik naparów, a także sałatek. Jadalne są również liście.

Jakie jeszcze rośliny w ogrodzie możesz posadzić, by odstraszyć komary i kleszcze? Szczegóły wyjaśniamy w poniższej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska