
Mamerki
W latach 70. przywożono tu więzionego w Polsce zbrodniarza hitlerowskiego Ericha Kocha. Od tamtego czasu miejsce to jest kojarzone z Bursztynową Komnatą.
Mamerki nad jeziorem Mamry, autor na szczycie jednego z zachowanych schronów niemieckiego dowództwa wojsk lądowych. Zdjęcie wykonano w 1992 lub 1993 roku.

Karlsruhe
Zbudowany w 1905 roku Parowiec Karlsruhe wypłynął z Piławy 12 kwietnia 1945 roku. Na pokładzie miał 1083 osoby i 360 ton towaru w skrzyniach. 13 kwietnia został trafiony radziecką torpedą. Na zdjęciu fragmenty pojazdów odnalezione przy wraku parowca ,,Karlsruhe", zlokalizowanego i zidentyfikowanego jesienią 2020 roku przez trójmiejską grupę nurków technicznych Baltictech.

Karlsruhe
Wrak parowca Karlsruhe został precyzyjnie zidentyfikowny. Nie wiadomo jednak do dziś co kryje się w skrzyniach zakrytych obecnie 2-metrową warstwą mułu.
Na zdjęciu przedmioty znalezione przy wraku parowca ,,Karlsruhe". Eksploracja wraku ma być kontynuowana w 2021 roku przez międzynarodową grupę nurków polskich, niemieckich i rosyjskich.
Fot. Tomasz Stachura / Santi

Rekonstrukcja Bursztynowej Komnaty w Niemodlinie