Kancelaria Adwokacka Jacek Reps, Piotr Wojnar, spółka cywilna z Warszawy, reprezentuje spadkobierców rodziny Michelisów, dawnych właścicieli majątku Michelin, którzy dziś chcą odzyskać swoje dobra. Pod koniec XIX wieku majątek w Nowej Wsi nabył w drodze licytacji.
Leonard Chojnacki za 46,1 tys. rubli, a w dwa lata później sprzedał go z zyskiem, bo za 47 tys. rubli Kazimierzowi Michelisowi. Po śmierci Kazimierza Michelisa w 1921 r. dobra odziedziczyły jego dzieci. W latach 1929 - 1932 majątek z powodu zadłużenia wystawiony był na licytację za ciążące na nim długi. Ostatecznie na mocy aktu działowego z 17 marca 1932 roku dobra Nowa Wieś przechodzą na własność Marii i Heleny Michelis, córek Kazimierza. W roku 1945 na podstawie dekretu PKWN o przeprowadzeniu reformy rolnej, dobra ziemskie Nowa Wieś o pow. 242,4 ha przeszły na własność Skarbu Państwa Polskiego. Rok później większość gruntów rozparcelowano.
Dziś spadkobiercy Michelisów żądają zwrotu 370 hektarów ziemi. Skąd te różnice? Próbowaliśmy skontaktować się z zainteresowanymi za pośrednictwem warszawskich adwokatów, odbyliśmy kilka telefonicznych rozmów, wysłaliśmy e-maile z pytaniami. Odpowiedź od prowadzącej sprawę mecenas Iwony Winiarskiej była krótka: "Z przykrością stwierdzam, że moi mocodawcy nie wyrazili zgody na udzielenie jakichkolwiek informacji o prowadzonej sprawie".
Informacje o roszczeniach rodziny Michelisów, będące w dyspozycji Urzędu Miasta Włocławka i delegatury Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, należą do ogólnikowych. - _Spadkobiercy byłych właścicieli majątku Michelin chcą _uznania za nieważne orzeczenia ministra rolnictwa z 1948 roku o przejęciu ponad 371 hektarów gruntów na cele reformy rolnej - mówi Dariusz Fąfara, zastępca prezydenta ds. gospodarki komunalnej.
O kilku tysiącach rodzin, miesz kających dziś w Michelinie, na razie nikt nie wspomina.