Tak będzie wyglądał Teatr Polski w Bydgoszczy po remoncie i przebudowie [wizualizacje]

Justyna Tota
Justyna Tota
Cała widownia przejdzie gruntowny remont wraz z przebudową. Będzie nowe (podniesione) zadaszenie, nowy balkon, a widownia na parterze zyska zmienioną geometrię nachylenia i 390 miejsc. Będzie nastrojowe oświetlenie i wykładziny akustyczne Sound & Space Sp. z o.o.
Poprawione projekty są gotowe, a na biurku Wydziału Administracji Budowlanej bydgoskiego ratusza leży już wniosek o zmianę pozwolenia na prace budowlane. To pozwolenie da zielone światło, by ogłosić przetarg na wykonanie długo oczekiwanego remontu i przebudowy Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Prace będą podzielone na dwa etapy, ich koszt szacuje się na ok. 26 mln zł.

Gotowa jest już poprawiona dokumentacja projektowa dotycząca przebudowy, nadbudowy i rozbudowy budynku Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Projekt zamienny, na podstawie którego realizowane będą roboty budowlane, kosztował 244.770 zł brutto.

Z niektórych elementów zrezygnowano

- Należy zwrócić uwagę, że biuro projektowe wykonało wizualizację zewnętrzną budynku, obejmującą łącznie etap I (przewidziane teraz do realizacji) oraz etap II. Projekty przedstawiają nadbudowę zachodniej części budynku o jedną kondygnację – w aktualnie obowiązującym zakresie zadania ten element nie będzie realizowany. Ponadto minimalną różnicą będzie brak zadaszenia nad wejściem do windy od strony Al. Mickiewicza z uwagi na rezygnację z jej wykonania - wyjaśnia nam Marta Stachowiak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Co zatem zostanie wykonane w budynku Teatru Polskiego w Bydgoszczy na podstawie dokumentacji projektowej zleconej do opracowania (i poprawienia) przez sam teatr?

Elewacja budynku bez zmian w kolorystce

Docieplona zostanie w całości elewacja starego budynku teatru (kolorystyka obiektu nie zmieni się). Wymieniona będzie zewnętrzna stolarka okienna i drzwiowa w budynku starym teatru - w części, która pierwotnie nie była ujęta do modernizacji w I etapie. Wydzielone zostaną strefy przeciwpożarowe wraz z modernizacją całości instalacji hydrantowej i systemu przeciwpożarowego.

Przebudowany będzie dach nad sceną. - Zadanie to obejmuje wykonanie nowego wieńca obwodowego, nowych kratownic stalowych oraz pokrycia dachowego spójnego w kolorystyce oraz materiale z nowym dachem nad widownią - informuje rzecznik ratusza.

Poprawi się estetyka sceny głównej

- Obecny projekt nie zakłada przebudowy sceny głównej, a jedynie jej remont pod kątem robót wykończeniowych, mających na celu poprawę jej estetyki, bez zmian konstrukcyjnych - objaśnia Marta Stachowiak.

Widownia z nową geometrią nachylenia

Gruntowny remont wraz z przebudową ma za to przejść cała widownia oraz pomieszczenia do niej przyległe, jak np. foyer.
Wykonane zostanie nowe zadaszenie (dach zostanie podniesiony) wraz z nowym balkonem oraz widownią na parterze, która będzie miała zmienioną geometrię nachylenia.

Wprowadzone rozwiązanie widowni będzie poprawiać znacząco warunki odbioru wystawianych przedstawień. Widownia będzie się podnosić stopniowo od poziomu parteru aż do poziomu I piętra. Rozwiązania techniczne widowni na parterze umożliwiać będą przedłużenie sceny kosztem demontażu pierwszych rzędów foteli - mówi rzecznik Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Wejście na nowe balkony będzie z poziomu II piętra - boczne nawy zostaną nadbudowane w celu stworzenia części użytkowych (foyer) na tej kondygnacji.

Kawiarnia, salki warsztatowe, winda

W rozbudowanej części budynku - od strony południowej - znajdą się: kawiarnia na parterze, małe salki warsztatowe na poziomie I i II piętra, pomieszczenia techniczne i magazynowe w piwnicy, klatka schodowa wraz z widną towarowo-osobową przystosowaną dla osób niepełnosprawnych; nowe węzły sanitarne na każdej z kondygnacji nadziemnych.

W części dla widza klimatyzacja, nastrojowe światło, elektroakustyka

- Modernizacja tzw. części dla widza obejmuje również budowę układów wentylacji mechanicznej wraz z klimatyzacją, wymianę instalacji c.o., wodno-kanalizacyjną oraz całego oświetlenia wewnętrznego, wykonanie okładzin akustycznych dla nowej kubatury widowni wraz z oświetleniem nastrojowym. Ponadto w ramach zadania modernizacją objęte zostało również wyposażenia „sceniczne”, tj. oświetlenie sceniczne, multimedia sceniczne oraz elektroakustyka w modernizowanej widowni - dodaje Marta Stachowiak.

Kiedy rozpoczną się pierwsze prace budowlane?

- Aktualnie do Wydziału Administracji Budowlanej UMB został złożony wniosek o zmianę pozwolenia na budowę, obejmujący cały zaktualizowany zakres rzeczowy inwestycji. W związku z powyższym, po uzyskaniu pozwolenia zmieniającego, planowane jest rozpoczęcie procedury przetargowej, której przedmiotem będzie wyłonienie wykonawcy robót budowlanych - odpowiada Marta Stachowiak.

Trwa głosowanie...

Czy monitoring na osiedlach mieszkaniowych to dobre rozwiązanie?

Szacowany koszt modernizacji i przebudowy Teatru Polskiego im. H. Konieczki to ok. 26 mln złotych. Miasto na realizację tej inwestycji planuje pozyskać dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dodajmy, że dokumentacja projektowa została opracowana przez firmę SOUND & SPACE Sp. z o.o. z Poznania arch. Robert Lebioda - to samo biuro projektowało inwestycję w Teatrze Kameralnym.

Remont Teatru Polskiego w Bydgoszczy to inwestycja długo wyczekiwana. Dość wspomnieć, że samo przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej sięga roku 2016 - wtedy przedstawiono pierwsze projekty. Teatr zgłosił jednak uwagi do tej dokumentacji, miasto zleciło korektę. W kolejnych latach pracowano nad dokumentacją zastępczą projektu, powstawały różne koncepcje, które jednak przekraczały możliwości finansowe miasta. Na początku tego roku Urząd Miasta podpisał z Teatrem Polskim w Bydgoszczy umowę na przeprowadzenie remontu i przebudowy gmachu teatru. Wszystko wskazuje więc na to, że inwestycja w końcu zacznie być realizowana.

Gdzie na tanie wakacje w 2021 roku?

Wideo

Materiał oryginalny: Tak będzie wyglądał Teatr Polski w Bydgoszczy po remoncie i przebudowie [wizualizacje] - Express Bydgoski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie