Na przestrzeni tygodnia, w łóżku spędzamy średnio od 40 do 70 godzin. To wystarczająco dużo, aby nagromadziły się tam siedliska roztoczy, bakterii i grzybów. Dla własnego zdrowia, a także odpowiedniej jakości snu powinniśmy zadbać o higienę naszego łóżka.
Jak zaznaczają eksperci, w prześcieradle gromadzą się komórki naszej martwej skóry, których człowiek statystycznie zrzuca od 30 000 do 40 000 dziennie. W tym miejscu, w który znajdują się komórki skóry, pojawiają się także szkodliwe roztocza. Nieuprana pościel jest idealnym siedliskiem dla mikroskopijnych stworzeń.
Zabrudzenia na materiale nie powinny być jedynym sygnałem do zmiany poszewki. Warto pamiętać o ogromnej wilgoci, która pojawia się w postaci potu, tworząc sprzyjające środowisko do rozwoju i egzystencji roztoczy.
Te rzeczy mogą gromadzić się na pościeli
- pot
- brud
- martwy naskórek
- bakterie i grzyby
- sierść zwierząt domowych
- balsamy i kremy do ciała
- roztocza i ich odchody
U osób, które nie zmieniają regularnie pościeli, mogą pojawić się reakcje alergiczne, a także początki egzemy a nawet astmy! Ponadto spanie w zabrudzonej pościeli znacznie obniża jakość snu, co przekłada się na obniżenie koncentracji i energii w trakcie dnia.
Jak często powinniśmy zmieniać pościel? Odpowiedzi znajdziesz w naszej galerii.
