https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak działa e-skierowanie na leczenie. Oto wyjaśnienie najnowszych zmian [lista]

Małgorzata Stempinska
E-skierowanie lekarz wystawia analogicznie jak e-receptę.
E-skierowanie lekarz wystawia analogicznie jak e-receptę. Pixabay.com
Od 8 stycznia 2021 roku skierowania na leczenie są wystawiane jedynie w formie elektronicznej. Są kolejnym narzędziem po m.in. Internetowym Koncie Pacjenta i e-recepcie wprowadzonym w ramach cyfryzacji ochrony zdrowia.

E-skierowanie to cyfrowa usługa, która umożliwia pełną elektroniczną obsługę procesu skierowania pacjenta na leczenie - od momentu wystawienia do realizacji. Wystawia się je analogicznie jak e-receptę: lekarz wprowadza wymagane dane pacjenta do systemu gabinetowego podłączonego do platformy e-zdrowie (P1) lub za pomocą bezpłatnej aplikacji gabinet.gov.pl i podpisuje cyfrowo. Pacjent otrzymuje albo SMS z 4-cyfrowym kodem albo e-mail lub - na życzenie - wydruk informacyjny cyfrowego dokumentu.

Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia, przekonuje, że e-skierowania przynoszą realne korzyści w warunkach pandemii. Pozwalają m.in. na skierowanie pacjenta w trakcie teleporady czy e-wizyty na kolejną specjalistyczną już wizytę lub badanie oraz umożliwiają zdalną rejestrację, co istotnie ogranicza transmisję wirusa. Możliwość wystawienia e-skierowania bez osobistej wizyty u lekarza zwiększa też dostępność do świadczeń dla osób m.in. z terenów wiejskich.

- Ponadto system e-zdrowie automatycznie zarządza procesem rejestrowania wizyt, co eliminuje możliwość zapisywania się do kilku placówek lub lekarzy równocześnie. W efekcie czas oczekiwania na konsultację lub badanie jest krótszy - przekonuje Agnieszka Kister.

E-skierowanie może być wystawione na:

  • ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne,
  • leczenie szpitalne,
  • badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej
  • rezonans magnetyczny
  • badanie endoskopowe przewodu pokarmowego
  • badanie echokardiograficzne płodu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andy

Żeby to jeszcze stabilnie działało. Bo na razie w tzw. godzinach szczytu lekarz wystawiający e-skierowanie musi ciągle czytać komunikaty typu "upłynął limit czasu wykonywania operacji", "nierozpoznany operator lub placówka", co w rezultacie znacząco wpływa na czas obsługi pacjenta.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska