Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak działa realizacja e-recepty. Nie można jej zrealizować w kilku aptekach [WAŻNOŚĆ, TERMINY]

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Od 8 stycznia br. e-recepty zastąpiły recepty papierowe
Od 8 stycznia br. e-recepty zastąpiły recepty papierowe Grzegorz Olkowski/ Zdjęcie ilustracyjne
Jak działa e-recepta, co jest potrzebne, aby z niej korzystać i do czego nam się przyda IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta - o tym mówiliśmy podczas dyżuru z NFZ.

Podczas dyżuru telefonicznego wyjaśnialiśmy wątpliwości dotyczące e-recept.

Pod numerem bezpłatnej infolinii 800 170 755 dyżurowali eksperci z Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ:** Jacek Adamczyk, naczelnik wydziału gospodarki lekami oraz Barbara Nawrocka**, rzecznik oddziału.

Od 8 stycznia tego roku e-recepty zastąpiły tradycyjne recepty papierowe i w związku z tą zmianą wciąż pojawia się wiele pytań ze strony pacjentów. Sporo osób obawia się, na przykład, że bez internetu czy smartfonu nie będzie mogło z nich korzystać. Uspokajamy – tak nie jest i zachęcamy do zapoznania się z relacją z dyżuru. Poniżej - odpowiedzi na pytania.

Czytaj także na naszej stronie

W tym roku nie byłem jeszcze u lekarza i nie miałem sposobności otrzymania recepty. Na co muszę się przygotować podczas takiej wizyty?
Żeby otrzymać e-receptę, nie trzeba się wcale do tego specjalnie przygotowywać. Lekarz po zbadaniu pacjenta, przeprowadzeniu wywiadu, wystawia receptę w swoim komputerze. W zależności o tego, w jakim stopniu pacjent umie posługiwać się komórką, smartfonem, komputerem itp., lekarz wystawia dla niego wydruk informacyjny o zapisanych e-receptach albo przesyła czterocyfrowy kod dostępu na jego telefon komórkowy. Na wydruku informacyjnym pacjent znajdzie m.in. nazwy leków oraz sposób ich dawkowania. Jeśli dana osoba posiada Internetowe Konto Pacjenta, to informacje o wystawionej e-recepcie zostaną również przesłane na wskazany przez nią adres mailowy. Następnie z wydrukiem informacyjnym lub z komórką, w której jest sms z kodem dostępu, pacjent może udać się do wybranej przez siebie apteki. Tam przedstawia kod i nr PESEL lub wydruk informacyjny farmaceucie, który realizuje wystawione e-recepty.

Co to jest Internetowe Konto Pacjenta?
Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to miejsce, w którym każdy pacjent po zarejestrowaniu i zalogowaniu się może znaleźć wszystkie informacje na temat przebiegu leczenia w ramach ubezpieczenia. Sprawdzi, jakie przepisano mu leki i jakie otrzymał skierowania, na kiedy ma wyznaczone terminy wizyt lekarskich itp. Ponadto przez IKP można złożyć skargę na stwierdzone nieścisłości na swoim koncie, na przykład gdy system wykazuje wizytę u lekarza specjalisty, a pacjent nigdy z niej nie skorzystał. W przypadku złożenia takiej skargi fundusz wyjaśnia zaistniałe przypadki. Niezależnie od wieku zachęcamy wszystkich do aktywowania swojego IKP. Mogą w tym pomóc pracownicy NFZ – w 16 oddziałach wojewódzkich NFZ są punkty umożliwiające potwierdzenie profilu zaufanego oraz pracownicy, którzy pomagają w pierwszym logowaniu na IKP. Mogą również pomóc członkowie rodziny, wnukowie, dzieci. W ten sposób bliska nam osoba nie tylko aktywuje konto, ale też np. sprawdzi, czy babcia, mama wykupuje leki. To ważne dla osób, które już np. nie wychodzą z domu.

Jak długo ważna jest recepta elektroniczna?
Recepta elektroniczna (z kilkoma wyjątkami) jest ważna 30 dni licząc od daty wystawienia albo od daty realizacji (jeśli jest to recepta z odroczonym terminem realizacji).

Wyjątki, o których mowa, to:

  • recepty na antybiotyki do stosowania wewnętrznego i parenteralnego (w formie zastrzyków) ważne są 7 dni od daty wystawienia lub od naniesionej daty realizacji;
  • recepty na produkty lecznicze i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia w ramach importu docelowego oraz na produkty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta – są one ważne przez 120 dni od daty wystawienia

Czytaj także na naszej stronie

Recepta elektroniczna może być również ważna przez 365 dni pod warunkiem, że lekarz wyraźnie to na niej zaznaczy. Recepta ważna na 365 dni ma tę zaletę, że jeżeli lekarz przepisze na niezbędną ilość leku na 360 dni kuracji wówczas pacjent może „wybierać” leki z recepty w razie potrzeby. Realizację takiej recepty należy rozpocząć w ciągu 30 dni od daty wystawienia, ponieważ po trzydziestym dniu farmaceuta pomniejszy liczbę opakowań o te przysługujące w niewykorzystanym okresie. Ponadto przy recepcie wystawionej na 365 dni istnieje możliwość jednorazowego wykupienia leku na okres 180 dni.

Czy receptę wystawioną na kilka opakowań tego samego leku mogę zrealizować w różnych aptekach?
Nie. Jeśli lekarz wystawi e-receptę na kilka opakowań leku, których nie zamierzamy kupić od razu, ale w pewnych odstępach czasu, to musimy pamiętać, że trzeba zdecydować się na jedną aptekę. Po kolejne opakowania danego leku należy bowiem zgłaszać się do tej apteki, w której kupiliśmy pierwsze opakowanie.

Na wydruku, który otrzymałam od lekarza są przepisane różne leki. Czy mogę je wykupić w różnych aptekach?
Zdarza się, że na wydruku informacyjnym jest zapisany więcej niż jeden lek (maksymalnie może być do pięciu). Należy wówczas pamiętać, że każdy z tych leków traktowany jest jako zapisany na oddzielnej recepcie i w związku z tym lekarstwa możemy wykupić w różnych aptekach.

Mam 76 lat i przebywam czasowo u dzieci. Systematycznie korzystam z leków przepisywanych przez mojego lekarza rodzinnego. Przyjmuje on w przychodni w miejscowości, w której mieszkam na stałe. Co mam zrobić, gdy skończą mi się te leki? Nie mogę na razie pojechać do domu. Czy z e-receptą będę mógł wykupić leki 75+?
E-recepta umożliwia skorzystanie z bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 75. roku życia, jednak pod pewnymi warunkami. Pacjent musi mieć **możliwość kontaktu ze swoim lekarzem[/b] podstawowej opieki zdrowotnej na odległość. Chodzi o to, aby mógł złożyć zapotrzebowanie na leki, na przykład telefonicznie lub mailowo.

Konieczne jest równie posiadanie IKP. Jeśli te warunki zostaną spełnione, wówczas lekarz może wypisać receptę elektroniczną, a informację, że recepta została przygotowana, przekazuje pacjentowi na jego komórkę lub maila.

Przy telefonie dyżurowali eksperci z Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ: Barbara Nawrocka, rzecznik oddziału i Jacek Adamczyk, naczelnik wydziału gospodarki
Przy telefonie dyżurowali eksperci z Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ: Barbara Nawrocka, rzecznik oddziału i Jacek Adamczyk, naczelnik wydziału gospodarki lekami Tomasz Czachorowski

Jestem lekarzem stomatologiem. Wystawiam recepty dla siebie i mojej rodziny. Czy mogę wystawiać je w formie papierowej, czy koniecznie elektronicznie?
Recepty dla osoby uprawionej do wypisywania recept (lekarz, pielęgniarka, położna) oraz członków jej rodziny mogą być wystawiane w formie papierowej do 2025 roku.

Jako lekarz często jeżdżę na wizyty domowe. Czy wówczas też muszę wystawiać recepty elektroniczne?
Ustawa zezwala w kilku wyjątkowych sytuacjach na wystawianie recept w formie papierowej. Jednym z takich wyjątków jest sytuacja, gdy lekarz czy pielęgniarka nie mają dostępu do sieci informatycznej. W takich sytuacjach dopuszczalne jest wystawienie recepty w formie papierowej.

Wiek i procent pacjentów korzystających z e-recept:

  • do 17 lat – 15 proc.
  • 18-30 lat – 10 proc.
  • 31-40 lat – 20 proc.
  • 41-50 – 12 proc.
  • 51-60 – 14 proc.
  • powyżej 61 lat – 39 proc.

W założeniu Internetowego Konta Pacjenta pomagają pracownicy oddziałów wojewódzkich NFZ. W Kujawsko-Pomorskiem są to:

  • Oddział w Bydgoszczy - ul. Łomżyńska 33, 85-863 Bydgoszcz
  • Delegatura w Toruniu: Szosa Chełmińska 30, 87-100 Toruń
  • Delegatura we Włocławku: ul. Jana Kilińskiego 16, 87-800 Włocławek

Według danych NFZ lekarze wystawiają około 2 milionów e-recept dziennie. W skali kraju został przekroczony obecnie próg
100 mln.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska