MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak głosował nasz region. Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 w Kujawsko-Pomorskiem

OPRAC.: REDAKCJA
Wideo
od 12 lat
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. W niedzielę 9 czerwca odbywały się w Polsce wybory do europarlamentu. Uprawnieni do głosowania Polacy spośród 1019 kandydatów wybrali 53 europosłów, którzy będą reprezentowali nasz kraj w europarlamencie do 2029 roku. Lokale wyborcze były otwarte od godziny 7:00 do godziny 21:00. Sprawdź, jak przebiegało głosowanie w Kujawsko-Pomorskiem.

Spis treści

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 w Kujawsko-Pomorskiem

- Nie pamiętamy tak spokojnych wyborów - przyznał Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW podczas pierwszej konferencji prasowej o godz. 10:00.

- Muszę przyznać, że chyba pierwszy raz się to zdarzyło, kiedy otrzymałem informację wczoraj (w sobotę 8 czerwca - dop. red.) o godz. 6 rano, to meldunek terminowy był zerowy, czyli nie było żadnych wydarzeń związanych z wyborami dotyczących przestępstw i wykroczeń - mówił szef PKW.

- Do godziny 18.30 nie odnotowaliśmy żadnych zakłóceń - powiedział nam mł. asp. Krzysztof Bratz z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.

W regionie był jeden incydent - w Szubinie kobieta pobrała kartę do głosowania, następnie podarła ją i wrzuciła do urny. Sprawą zajęła się policja - mówi mł. insp. Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. Przypomnijmy, że za zniszczenie lub uszkodzenie karty do głosownia grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Czytaj też

W jednej z komisji wyborczych w gminie Kurzętnik (pow. nowomiejski) stawił się pijany mąż zaufania. Badanie alkomatem wykazało ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu - podała policja. Akcja nie wpłynęła na pracę komisji wyborczej i - jak zapewnia policja - wybory w tym lokalu przebiegają bez zakłóceń. Pijany mąż zaufania w sądzie będzie odpowiadał z art. 70 Kodeksu wykroczeń, który mówi: kto wbrew obowiązkowi zachowania trzeźwości znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka i podejmuje w tym stanie czynności zawodowe lub służbowe.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 - frekwencja w Kujawsko-Pomorskiem

Sondażowa frekwencja wyniosła 39,7 proc.

Państwowa Komisja Wyborcza podczas konferencji o godz. 18:30 poinformowała o frekwencji.

Według stanu na godzinę 17:00, w całej Polsce do urn wyborczych poszło 28,20 proc. osób uprawnionych do głosowania - poinformował przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Frekwencja w Kujawsko-Pomorskiem na godz. 17:00 wyniosła 25,79% - dane z powiatów naszego regionu prezentujemy w poniższej galerii.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 w Polsce. Jaka była frekwencja w Kujawsko-Pomorskiem? Sprawdź dane dotyczące frekwencji na godz. 17:00 w największych miastach i poszczególnych powiatach naszego województwa >>>>>

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 - frekwencja w Kujaw...

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Wybory do europarlamentu odbywają się raz na 5 lat. W tym roku wybory trwały w dniach 6-9 czerwca na terenie wszystkich państw członkowskich. Terminy oraz wymogi głosowania są różne w zależności od kraju.

W Polsce utworzono 31 525 obwodów głosowania a także 7 obwodów głosowania na polskich statkach morskich oraz 299 obwodów za granicą. Cisza wyborcza trwa do zakończenia głosowania. W szczególnych przypadkach głosowanie oraz cisza wyborcza mogą zostać przedłużone. Naruszenie ciszy wyborczej skutkuje bardzo wysokimi karami.

Głosowanie w Polsce odbywa się w trzynastu okręgach wyborczych. Województwo kujawsko-pomorskie to Okręg Wyborczy nr 2. Okręgi wyborcze nie mają przypisanej odgórnie liczby mandatów, którą można zdobyć - zależy ona od frekwencji, jaka zostanie osiągnięta w danym regionie. Liczba mandatów znana jest dopiero po zakończeniu głosowania.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024

Zgodnie z unijnymi przepisami, państwa członkowskie nie mogą podawać oficjalnych wyników wyborów, także tych cząstkowych, do czasu zakończenia głosowania we wszystkich krajach UE, a więc do godz. 23:00 w niedzielę (9 czerwca 2024). Publikowany dziś o godzinie 21 może być sondaż exit poll.

Liczę, że komisje będą działać tak sprawnie, jak w poprzednich eurowyborach i wyniki poznamy na drugi dzień, czyli w poniedziałek - powiedziała Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Oficjalne i pełne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego poznamy więc prawdopodobnie w poniedziałek 10 czerwca. Pięć lat temu wyniki wyborów do PE zostały podane w powyborczy poniedziałek przed godz. 15.00.

Unia Europejska - kraje

Unia Europejska liczy obecnie 27 państw członkowskich: Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Estonia, Irlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Włochy, Cypr, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Węgry, Malta, Holandia, Austria, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Finlandia i Szwecja.

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r.

Unia powstała 1 listopada 1993 roku na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska