MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zdjęcie przy urnie wyborczej - oto zasady. PKW wyjaśnia, co można robić w lokalu wyborczym

Magdalena Walczak-Grudzka
Opracowanie:
Wideo
od 12 lat
Czy można robić zdjęcie przy urnie wyborczej? Wiele osób zastanawia się, jakie są zasady. Wszystko wyjaśnia Państwowa Komisja Wyborcza. Okazuje się, że aby zrobić zdjęcia przy urnie wyborczej w dniu wyborów należy dostać zgodę przewodniczącego komisji. Sprawdź, co można robić w lokalu wyborczym. Czytaj więcej.

Spis treści

Czy można robić zdjęcia przy urnie wyborczej? Oto zasady

W dniu wyborów wiele osób - nie tylko polityków czy celebrytów - robi sobie zdjęcia przy urnach wyborczych. Uwieczniany jest najczęściej moment wrzucania kart do głosowania. Takie zdjęcia są zwykle publikowane są w mediach społecznościowych.

Pojawia się pytanie - czy można robić zdjęcia przy urnie wyborczej? Czy robienie zdjęć przy urnie wyborczej jest zgodne z prawem? Państwowa Komisja Wyborcza odpowiada i rozwiewa wątpliwości wyborców.

Można sobie zrobić zdjęcie przy wrzucaniu głosów do urn za zgodą przewodniczącego komisji - informuje biuro prasowe Państwowej Komisji Wyborczej.

Za zgodą przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej można zrobić zdjęcia przy urnie. Nie może to jednak zakłócać powagi głosowania, porządku w obwodowej komisji i nie może naruszać praw innych osób przebywających w lokalu wyborczym, w tym prawa do ochrony wizerunku - tłumaczyła Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Co ważne, nie można rejestrować pracy samej komisji czy sposobu głosowania własnego ani innych wyborców. Lepiej nie robić także zdjęć kartom do głosowania. Nie powinno się też robić zdjęć samej urnie - jedyna możliwość, to zrobienie sobie zdjęcia, gdy oddajemy głos.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca 2024

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024 roku. Lokale wyborcze otwarte będą od godziny 7:00 do godziny 21:00, jeśli żadna z komisji wyborczych nie przedłuży głosowania. Łącznie zostanie wybranych 53 reprezentantów naszego kraju w Parlamencie Europejskim.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 trwają w dniach 6-9 czerwca na terenie wszystkich państw członkowskich. Terminy oraz wymogi głosowania są różne w zależności od kraju.

W Polsce głosowanie do Parlamentu Europejskiego odbywa się w trzynastu okręgach wyborczych. Województwo kujawsko-pomorskie to Okręg Wyborczy nr 2. Okręgi wyborcze nie mają przypisanej odgórnie liczby mandatów, którą można zdobyć - zależy ona od frekwencji, jaka zostanie osiągnięta w danym regionie. Liczba mandatów znana jest dopiero po zakończeniu głosowania.

Aby oddać ważny głos, należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku jednego wybranego kandydata. Głos będzie nieważny, jeśli znak "X" zostanie postawiony przy więcej niż jednym nazwisku kandydatów albo jeśli nie postawimy go wcale - wyjaśnia PKW i dodaje, że znak "X" to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

Do lokalu wyborczego należy zabrać dokument tożsamości identyfikujący wyborcę. Może to być:

  • dowód osobisty,
  • paszport,
  • prawo jazdy,
  • legitymacja studencka.

Cisza wyborcza - zasady

Zgodnie z art. 104 Kodeksu wyborczego kampania wyborcza kończy się na 24 godziny przed dniem głosowania. Oznacza to, że tegoroczna kampania wyborcza kończy się w nocy z 7 na 8 czerwca o godz. 24.00. Równocześnie rozpoczyna się wtedy cisza wyborcza. Obowiązuje ona także w internecie.

Kodeks wyborczy wyjaśnia, że zarówno w dniu głosowania, jak i 24 godziny przed nim, zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, czyli publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób, w tym w szczególności do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego. Można jednak zachęcać do udziału w samym głosowaniu, nie wskazując, na kogo głos powinien być oddany. Można także podawać informacje na temat wyborczej frekwencji.

Naruszenie zakazu prowadzenia agitacji jest wykroczeniem, a naruszenie zakazu publikowania sondaży - przestępstwem - czytamy na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Zgodnie z art. 498 Kodeksu wyborczego, "kto, w związku z wyborami, w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania prowadzi agitację wyborczą - podlega karze grzywny". Art. 500. wskazuje z kolei, że ten, kto w tym okresie poda do publicznej wiadomości wyniki sondaży wyborczych podlega grzywnie od 500 tys. zł do 1 mln zł.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska