Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak iść ku wiatrakom

Tekst i fot. Marek Ewertowski
Wiatr coraz silniejszy i cenniejszy, skrzydeł w  krajobrazie nie brakuje, a zakłada się, ze będzie  ich coraz więcej. Przynajmniej w powiecie  brodnickim i nowomiejskim. Są wsie, gdzie - jak  w Łąkorzu - stary wiatrak holender pokazuje, ze  tam warto stawiać śmigła, nowoczesne.
Wiatr coraz silniejszy i cenniejszy, skrzydeł w krajobrazie nie brakuje, a zakłada się, ze będzie ich coraz więcej. Przynajmniej w powiecie brodnickim i nowomiejskim. Są wsie, gdzie - jak w Łąkorzu - stary wiatrak holender pokazuje, ze tam warto stawiać śmigła, nowoczesne.
Najwyższy czas poszukać tańszego i ekologicznego źródła energii. Pomóc może powrót do ery wiatraków.

Era węgla i ropy, tradycyjnych źródeł energii, powoli dobiega końca. Zasoby tych surowców zmniejszają się w szybkim tempie. Nie bez znaczenia jest także duże zanieczyszczenie atmosfery przy ich spalaniu.

Energia wiatru razem ze spalaniem drewna, była najwcześniej wykorzystywaną energią odnawialna przez człowieka. Wiatraki znane są już od najdawniejszych czasów. Służyły do mielenia ziarna i pompowania wody. W Europie,

od VII wieku

specjalistami w budowie wiatraków, byli Holendrzy. Najstarszym typem wiatraka, znanym już od XIV wieku, jest wiatrak kozłowy. Popularne "koźlaki" dotrwały aż do XX wieku. Teraz wracamy do przeszłości, jednak bogatsi o nowoczesne technologie.

Wejście Polski do Unii Europejskiej przyniosło szybki wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a w szczególności siły wiatru. Strategia rozwoju odnawialnych źródeł energii w Unii Europejskiej przewiduje, że w bilansie energetycznym do 2010 roku wyniesie 12 proc. Wiele wskazuje, że energia wiatrowa będzie miała decydujący udział w osiągnięciu tego celu.

Redukcja emisji

zanieczyszczeń stała się ważnym i koniecznym elementem rozwoju ludzkości. Technologie wykorzystywania siły wiatru w ostatniej dekadzie rozwijają się bardzo intensywnie. Liderem w wykorzystywaniu takiej energii są Niemcy.

W powiecie nowomiejskim wykorzystywane są dwa wiatraki w Nawrze. Sytuacja szybko pewnie ulegnie zmianie, ponieważ od jakiegoś czasu w Łąkorku działa wieża pomiarowa. Ma ona za zadanie wskazanie najbardziej odpowiedniego miejsca na nowe wiatraki.

- W powiecie brodnickim aktualnie mamy jedenaście wiatraków, cztery w Cielętach, trzy w Podgórzu i cztery w Kretkach. Trwają uzgodnienia środowiskowe, a także z energetyką, na instalacje kilkunastu dalszych - informuje Radosław Koj z brodnickiego starostwa.

Już niedługo

w regionie zaroi się

od kolejnych obracających się śmigieł. Wiatraki powstaną w Pokrzydowie, Gorzechówku, Kamieniu, Zembrzu, Jabłonowie- Zamku, Cielętach, Szymkowie, Szczuce, Brzoziu, Słoszewach i Opalenicy.

Niedawno z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego i Stowarzyszenia Energii Odnawialnej oraz Stowarzyszenia Niezależnych Wytwórców Energii Skojarzonej zorganizowano konferencję na temat odnawialnych źródeł energii. Zastanawiano się nad rozwojem odnawialnych źródeł energii w woj. kujawsko-pomorskim. Temat ten zaczyna być coraz wyraźniej obecny w świadomości społecznej.

- Wiatru nie powinno zabraknąć, a energia będzie coraz tańsza z tego źródła. To jedna z dróg do uzyskania alternatywnej energii, bez zanieczyszczeń środowiska i stosunkowo tanim kosztem - dodaje Radosław Koj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska