Kawiarnie w Mogilnie
Lokale gdzie raczono się kawą pojawiły się najpierw w Turcji - pierwsze w 1457 roku w Stambule. Stamtąd przez Wiedeń, gdzie powstała kawiarnia Kulczyckiego założona po wiktorii wiedeńskiej, kawa dotarła pod koniec XVII w. do Polski. Większą popularność zyskała dopiero na początku XVIII w.
Pierwsze skąpe informacje o piciu kawy w mogileńskich kawiarniach pochodzą z lat 20. poprzedniego wieku. Były to raczej cukiernie w których można było do ciasta napić się kawy. Taką była cukiernia pana Owsianego przy Placu Lipowym, obecnie pl. Wolności. Podobnie jak sklep kolonialny z cukiernią i kawiarnią "Wielkopolanka" Wojciecha Kausa przy ul.Jagiełły 12 (Dzisiaj znajduję się tu cukiernia M i A Weberów.) Właściciel sam palił kawę a zapach rozchodził się dookoła. Było to miejsce spotkań mogileńskiej młodzieży z "dobrych domów", przy śpiewie i muzykowaniu.
Pierwsza po wojnie
Stanisław Jamry, gdy otwierał w Mogilnie pierwszą po wojnie kawiarnię, napisał w ulotce - "Niniejszym mam zaszczyt zawiadomić Szanowne Obywatelstwo, że w dniu 18 listopada 1945 roku nastąpi w Mogilnie przy ul. Wł. Jagiełły 16 uroczyste otwarcie Cukierni i Kawiarni którą Szanownemu Obywatelstwu polecam". - Stoliki z marmurowymi blatami, kawa ze śmietaną w filiżankach, srebrne cukiernice i małe dzbanuszki do śmietany i wspaniałe ciasta, których smak pamięta się do dziś - wspomina Franciszek Herwart.
Na ogólne życzenie społeczeństwa mogileńskiego - jak napisano w kronice Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Mogilnie, a w istocie konkurencyjną wobec prywatnego zakładu Jamrego, PSS uruchomiła w 1950 r. kawiarnię w lokalu po Białęckich przy ul. Jagiełły 4 (obecnie księgarnia). Pomieszczenia wkrótce okazały się za ciasne i w 1954 r. przeniesiono zakład do pomieszczeń po Jamrym. Po remoncie, kawiarnia miała 80 miejsc. Wyposażona w nowoczesne meble, miała estetyczny wygląd. "Jagienka" przez długie lata była jedyną kawiarnią w Mogilnie. - W tamtych czasach chodziło się do kawiarni z chłopakiem i można było siedzieć przez trzy godziny przy jednej kawie - mówi Teresa Wojciechowska.
Z tych czasów pochodzi zwyczaj picia kawy w szklankach a nie w filiżankach i jeszcze bardziej niski zwyczaj zalewania fusów ponownie wrzątkiem i picia "Augusta".
Kawiarnia z dancingiem
We wrześniu 1971 r. PSS "Społem" oddała do użytku kawiarnię "Wrzos". Połączono dwa sąsiednie pomieszczenia położone w posesjach przy Pl. Wolności nr 1 i 4. Uzyskano lokal o powierzchni 292 m, gdzie urządzono nowoczesny zakład o 72 miejscach, ładnym wystroju. Mogilno wzbogaciło się o drugą kawiarnię, w której co tydzień odbywały się dancingi. Kawiarnia "Wrzos" funkcjonowała do lat 90.poprzedniego stulecia.
Czytaj e-wydanie »