Nowe Centrum Edukacji Przyrodniczej powstać ma w Grudziądzu
W Grudziądzu mamy już dwa Centra Edukacji Ekologicznej: jedno przy ul. Nad Torem bezpośrednio podlega ratuszowi, a drugie - w Zakurzewie - prowadzą Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia.
Ofertę tych placówek uzupełnić ma jeszcze Centrum Edukacji Przyrodniczej, które ma powstać w Parku Wielkie Tarpno.
O planach zagospodarowania tego terenu Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza mówił m.in. podczas spotkania z mieszkańcami osiedla Owczarki w październiku ubiegłego roku.
- Park jest świetny, ale zaniedbany, to wieloletnie zaniedbania - Maciej Glamowski mówił jesienią ubiegłego roku. I dodawał: - Przygotowaliśmy inwentaryzację drzewostanu, przygotowaliśmy projekt przystosowania parku do celów rekreacji.
Wtedy właścicielem części nieruchomości, m.in. terenu o powierzchni około hektara oraz dwóch zrujnowanych budynków był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a miasto starało się o ich nieodpłatne przejęcie.
Od jesieni ubiegłego roku udało się sfinalizować przejęcie nieruchomości od KOWR-u. - Co bardzo istotne, pozyskaliśmy to nieodpłatnie - podkreśla Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. - Było to możliwe, ponieważ przeznaczenie tego terenu będzie pod cel publiczny o charakterze oświatowym.
Gotowa jest już wizualizacja nowego Centrum Edukacji Przyrodniczej w Grudziądzu
Centrum ma powstać na ponad 3 hektarach terenu Parku Wielkie Tarpno, przy ulicy Lipowej oraz jeziorze Tarpno.
W pierwszym etapie odnowione mają zostać - zrujnowane obecnie - budynki. W nich znaleźć się mają m.in. sale do spotkań edukacyjnych.
Wielką atrakcją Centrum Edukacji Przyrodniczej będzie jednak sam park - dziś również zaniedbany - w którym znajdują się liczne pomniki przyrody.
- Na realizację tych projektów będziemy szukali środków zewnętrznych - mówi Karol Piernicki, rzecznik prezydenta Grudziądza
W planie jest też przedłużenie ścieżki rowerowo-pieszej biegnącej wzdłuż Trynki, od ul. Polnej do jeziora w Wielkim Tarpnie i budynków Centrum Edukacji Przyrodniczej.
Przypomnijmy, że w czerwcu 2022 roku otwarto zupełnie nową plażę z infrastrukturą nad Jeziorem Tarpno.
Park Wielkie Tarpno przy ulicy Lipowej w Grudziądzu
Jak czytamy na portalu miejskim, park ten jest częścią obszaru zespołu dworsko-parkowego Wielkie Tarpno. Składa się on z:
- dawnego dworu z połowy XIX wieku o skromnych cechach klasycystycznych,
- oficyny dworskiej z drugiej połowy XIX wieku,
- stodoły murowanej z końca XIX wieku,
Park ma okazały i zróżnicowany drzewostan. Podziwiać możemy tutaj dęby, z których najstarsze mają ponad 200 lat, a także okazałe lipy, kasztanowce, wiązy brzozy, jesiony, olchy itp.
Pomnikami przyrody na tym terenie są drzewa gatunku:
- kilkanaście dębów, z których największy ma pień o blisko 5 metrach obwodu
- lipa szerokolistna oraz kasztanowiec o obwodach pni ok. 350 cm
Do historycznego zespołu parkowego należą również:
- nieczynny cmentarz ewangelicki założony w połowie XIX wieku, który posiada bogaty różnogatunkowy drzewostan , występują pozostałości dawnych nagrobków;
- cmentarz komunalny, dawny katolicki założony ok. XVII wieku;
- zabudowa sprzed 1945 r. o formach z epoki;
- obszar lokalizacji baterii kolejowych- części umocowań fortu Małej Księżej Góry.
Wizualizacje Centrum Edukacji Przyrodniczej, które ma powstać w Parku Wielkie Tarpno zobacz w naszej galerii:
Tak ma wyglądać nowe Centrum Edukacji Przyrodniczej w Grudzi...
