Okazuje się, że inowrocławianie darzą to miejsce ogromnym sentymentem. Dlatego ze smutkiem obserwują, jak budynek ten niszczeje.
Wnętrza wieży ciśnień w Solankach: od wejścia po dach [zdjęcia]
Z naszą redakcją skontaktowała się mgr inż. arch. Paulina Urbańska. Ukończyła kierunek Architektura i urbanistyka na UTP w Bydgoszczy. Mieszka pod Inowrocławiem. Swoją pracę magisterską poświęciła właśnie wieży ciśnień w Solankach. Opracowała projekt adaptacji tego budynku. Przesłała nam bardzo ciekawe wizualizacje wieży ciśnień po ewentualnej modernizacji, którą gmach ten mógłby przejść w przyszłości.
Przyznaje, że wieża w Solankach cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Podkreśla, że jest to obiekt bardzo wartościowy.
Wieża ciśnień - "Mały żart na mapie obiektów Solanek" [zdjęcia]
Wieża ciśnień jest dominantą wysokościową, punktem odniesienia właściwie w każdym miejscu w Inowrocławiu. Fajnie, jakby przyciągała również swoją funkcją
- Wieża ciśnień jest dominantą wysokościową, punktem odniesienia właściwie w każdym miejscu w Inowrocławiu. Fajnie, jakby przyciągała również swoją funkcją - podkreśla Paulina Urbańska.
Na naszej stronie przeczytała artykuł na temat wieży. - Pojawiło się wiele komentarzy z sugestią, że byłoby fajnie, gdyby powstała tam kawiarnia, restauracja czy punkt widokowy. I właśnie taki projekt stworzyłam. Zaprojektowałam dobudowaną restaurację wraz z punktem widokowym w zabytkowej wieży - tłumaczy.
Zgodnie z jej wizją restauracja miałaby się znajdować na parterze i pierwszym piętrze z antresolą.
Sam obiekt mógłby pełnić funkcję punktu widokowego z tarasem widokowym na ostatnim piętrze
- Zaproponowałam również taras restauracji z dachem zielonym, na który można byłoby wejść z terenu otaczającego cały kompleks. Część nowo projektowana jest wkomponowana w krajobraz, aby nie zaburzać wartości estetycznej oraz zabytkowej wieży. Sam obiekt mógłby pełnić funkcję punktu widokowego z tarasem widokowym na ostatnim piętrze - dodaje.
Jak Wam się podoba? Odwiedzalibyście takie miejsce?
