Zobacz wideo: Prognoza pogody na zimę 2020/2021.
Z analiz ONZ wynika, że do 2050 r. co najmniej co 4. osoba na świecie będzie mieszkać w kraju dotkniętym stałym lub okresowym deficytem wody pitnej. Wody Polskie informują, że w Polsce już od kilku lat występuje niedobór wody. Przyczyną tego jest ocieplenie klimatu, nieregularne opady deszczu i najniższa w Europie ilość odnawialnej wody w przeliczeniu na osobę - 1,6 tys. metrów sześciennych na rok. W czasie suszy ta wartość jest mniejsza nawet o 40 proc. Taki stan rzeczy szybko się nie poprawi, a marnowanie wody będzie potęgować tylko jego negatywne skutki.
Jak możemy oszczędzać wodę na co dzień
Jak pokazują liczby, najwięcej wody wykorzystujemy do mycia (36 proc.), spłukiwania toalety (30 proc.) i codziennych prac związanych z utrzymywaniem domu (31 proc.). Dlatego, aby oszczędzać wodę, musimy się skupić na naszych codziennych nawykach i praktykach.
Jak nie marnować wody - porady znajdą Państwo w galerii poniżej
Ile wody zużywają Europejczycy (w litrach na osobę)
Średnie dzienne zużycie wody przez jednego mieszkańca Unii Europejskiej wynosi 120 litrów. Wśród krajów, w których mieszkańcy wykorzystują dziennie najwięcej wody, znajdują się: Włochy: 243 l/os., Bułgaria: 191 l/os. i Chorwacja: 182 l/os. Najmniej wody zużywają natomiast mieszkańcy Malty (jedynie 50 litrów dziennie), Litwy (61 l/os.) i Estonii (70 l/os).
A z poniższych danych - zestawionych przez Rankomat - wynika, że mieszkańcy Irlandii zużywają średnio 3 razy więcej wody niż mieszkańcy Malty, a Włosi niemal 2 razy więcej niż Niemcy czy Szwajcarzy. Z krajów europejskich nienależących do Unii Europejskiej bardzo dużo wody wykorzystuje Norwegia (176 l/os.) oraz Szwajcaria (170 l/os).

