
Głód i apetyt łatwo ze sobą pomylić. Zobacz teraz w naszej galerii oznaki prawdziwego głodu. Tak odróżnić głód od zachcianki >>>>>

BÓL GŁOWY MOŻE BYĆ OZNAKĄ GŁODU
Jednym z objawów niskiego poziomu cukru we krwi jest ból głowy. Może to być sygnał, że nadszedł czas na jedzenie. Mózg swoje funkcjonowanie opiera na glukozie. Gdy poziom glukozy jest niski (na przykład po zbyt wielu godzinach bez jedzenia), mózg wysyła sygnały do organizmu, aby uzupełnić energię. Sygnały te mogą się objawiać bólem głowy - od tępego do pulsującego bólu w skroniach. Zamiast po tabletkę, sięgnij w pierwszej kolejności po jedzenie, gdy zaczniesz odczuwać ból głowy.

ZMĘCZENIE MOŻE BYĆ OZNAKĄ GŁODU
Kiedy pomijamy posiłki lub dostarczamy zbyt mało kalorii, poziom cukru we krwi (lub glukozy) spada a komórki organizmu nie otrzymują potrzebnej im energii. Dlatego jednym z charakterystycznych objawów niskiego poziomu cukru we krwi lub hipoglikemii jest zmęczenie.

WZDĘCIA MOGĄ BYĆ OZNAKĄ GŁODU
Wzdęcia są najczęściej kojarzone z przejadaniem się. Okazuje się, że możliwe jest uczucie wzdęcia również wtedy, gdy jemy za mało. Zbyt długie przerwy w jedzeniu mogą powodować gromadzenie się gazów w układzie żołądkowo-jelitowym. Jeśli za słabo nawadnia się organizm lub jeśli nie dostarcza się wystarczającej ilości błonnika podczas posiłków, mogą pojawić się także zaparcia. Co ciekawe, uczucie wzdęcia może zmniejszyć odczuwanie głodu. Jedzenie w regularnych odstępach czasu, codzienne poruszanie się a także dostarczanie wystarczającej ilości błonnika i płynów może pomóc w zwalczaniu zaparć i wzdęć.