Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak przebiegają prace archeologiczne w Sarnowie i Janiszewie gmina Lubraniec. Zobacz zdjęcia i wideo

Renata Brzostowska
Renata Brzostowska
Wideo
od 16 lat
Przez cały sierpień 2023 roku trwają badania wykopaliskowe w gminie Lubraniec, w woj. kujawsko-pomorskim. W trzecim sezonie kontynuowane są prace rozpoczęte w 2021 i 2022 roku w obrębie cmentarzyska megalitycznego sprzed 5500 lat w Sarnowie oraz osady neolitycznej społeczności tzw. kultury pucharów lejkowatych w Janiszewie. Zobaczcie zdjęcia z wykopalisk.

1 sierpnia 2023 roku rozpoczęły się badania wykopaliskowe w gminie Lubraniec, w woj. kujawsko-pomorskim. Prowadzone są one w Janiszewie oraz Sarnowie. Badania w Janiszewie są kontynuacją prac rozpoczętych w 2022 roku, prace sondażowe w Sarnowie są kontynuacją badań z lat 2021-2022.

Prace sondażowe w Sarnowie, gmina Lubraniec, są kontynuacją badań z lat 2021-2022 i związane są z miejscem odkrycia w 1975 roku przed Henryka Wiklaka naczynia kultury pucharów lejkowatych w niewielkim wykopie, podczas budowy ogrodzenia ówczesnego rezerwatu archeologicznego. Niewielki wykop przeprowadzono również w pobliżu czoła grobowca nr 1. W trakcie wkopywania tablicy informacyjnej natrafiono na fragment bruku kamiennego o nieokreślonej chronologii i funkcji, natomiast podczas wizytacji stanowiska w pobliżu wspomnianego miejsca pozyskano z kretowiny trzy fragmenty ceramiki kpl.

- W 2021 roku w Sarnowie, w miejscu odkrycia przez dr. Henryka Wiklaka fragmentów pucharu, kultury pucharów lejkowatych, czyli tej społeczności, która pobudowała tutejsze grobowce, otworzyliśmy wykop sondażowy. W tym roku kontynuujemy prace, odkryliśmy już dość liczny materiał ceramiczny, w tym fragmenty ornamentowanych naczyń - mówiła Joanna Wicha, z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, kierownik badań.

W Janiszewie podczas badań w 2022 roku na powierzchni 2 arów odkryto łącznie 3194 zabytki ruchome, z których większość stanowiły silnie rozdrobnione fragmenty naczyń glinianych (2063 szt.). Najliczniejsze materiały związane były z okresem funkcjonowania społeczności kultury pucharów lejkowatych. Niestety na skutek intensywnej orki znaczna część stanowiska została zniszczona lub w znacznym stopniu zniwelowana.

- Dzięki tegorocznym badaniom wiemy, że osada w Janiszewie nie była krótkim epizodem osadniczym. Ilość materiału, który odkryliśmy, wskazuje, że było to osadnictwo długotrwałe i kilkufazowe. Część z tych materiałów, które odkryliśmy, można wiązać z tą fazą rozwojową kultury pucharów lejkowatych, która budowała grobowce. Nie były one bowiem budowane w całym okresie funkcjonowania tej kultury, tylko w pewnym. Na chwilę obecną mamy około pięciu do sześciu tysięcy fragmentów ceramiki, do tego dochodzą liczne formy krzemienne w postaci narzędzi, półsurowców, odpadków produkcyjnych, oraz - co jest dla nas dość interesującym - mamy duże skupiska polepy. To wypalona glina, które pierwotnie oblepiała konstrukcje ścian budynków. Dzięki tym koncentracjom polepy jesteśmy w stanie wskazać, gdzie takie budynki funkcjonowały. Z innych badań wiemy, że domostwa kultury pucharów lejkowatych miały około 35 do 50 metrów kwadratowych powierzchni. - mówił Rafał Brzejszczak, z Fundacji Badań Archeologicznych im. prof. Konrada Jażdżewskiego.

W trzecim sezonie badania prowadzone są pod kierunkiem Joanny Wichy we współpracy z Rafałem Brzejszczakiem, przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Lubraniec oraz Fundacji Badań Archeologicznych Imienia Profesora Konrada Jażdżewskiego. W badaniach uczestniczą uczniowie i studenci z gminy Lubraniec, Topólka i Izbica Kujawska. Prace prowadzone będą do 31 sierpnia 2023 roku.

Zobaczcie zdjęcia z prac wykopaliskowych w Janiszewie i Sarnowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska