MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak się teraz zarabia na Kujawach i Pomorzu. Więcej w Bydgoszczy czy Toruniu? Mamy najnowsze dane!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Wzrost pensji w naszym regionie - o 10,3 procent - jest wyższy niż inflacja, która wynosi w Polsce 6,5 proc. (rok do roku).
Wzrost pensji w naszym regionie - o 10,3 procent - jest wyższy niż inflacja, która wynosi w Polsce 6,5 proc. (rok do roku). Jacek Smarz
Mieszkańcy Kujaw i Pomorza zarabiają 6666,78 zł brutto miesięcznie, czyli 4774 zł na rękę - GUS przekazał nam najnowsze dane o wynagrodzeniach. Na ich podstawie wiemy też, kto zarabia więcej - pracownicy z Torunia czy Bydgoszczy.

Spis treści

Miesiąc temu sytuacja wyglądała tak: mieszkańcy Kujaw i Pomorza zarabiali 6678,76 zł brutto miesięcznie - na rękę to jest 4880 zł (dane za sierpień 2023).

Tak wzrosły pensje na Kujawach i Pomorzu - więcej niż inflacja

- Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2023 roku, w województwie kujawsko-pomorskim, ukształtowało się na poziomie 6666,76 zł (4774 zł netto) i było o 10,3 proc. wyższe niż we wrześniu 2022 roku - informuje Michał Cabański, starszy specjalista Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.

Miesiąc do miesiąca jest nieco mniej, ale pocieszające, że zarabiamy więcej i również realnie więcej nam zostaje w kieszeni, czyli naszych pieniędzy nie pożera inflacja.

  • Wzrost pensji - o 10,3 procent - jest wyższy niż inflacja,
  • która wynosi w Polsce 6,5 proc. (rok do roku).

Paliwa obniżyły inflację i podniosły realne zarobki

- Inflacja w październiku wyniosła 6,5 procent (rok do roku - red.). Jest to istotny spadek względem poprzedniego miesiąca, gdzie wskaźnik wskazał 8,2 proc. Tak mocny spadek w tym miesiącu był oczekiwany, lecz wynika przede wszystkim z efektów bazy. Rok temu w październiku inflacja wynosiła ponad 17 proc. Odczyt jak to często bywa zaburzają pewne czasowe czynniki. Tym razem były to niskie ceny paliw na stacjach w pierwszej połowie miesiąca, które obecnie wzrastają - komentuje Bartosz Wałecki, analityk Domu Maklerskiego Ström. - Pomimo tego w październiku po raz pierwszy od 5 miesięcy odnotowano inflację w relacji miesięcznej.

Średnio ja i pies mamy po trzy nogi

Oczywiście, jak wielokrotnie już podkreślaliśmy, średnie statystyczne średnie zawsze budzą kontrowersje, które widać m.in. w komentarzach pod artykułami na ten temat, bo, oczywiście, nie wszyscy tyle mają.

Jednak tak to już jest, że część osób radzi sobie różnymi sposobami i potrafi zarabiać coraz więcej, a część nie i ich zarobki nie są wysokie, a np. oscylują wokół minimalnej krajowej pensji.

Stąd czytamy komentarze typu:

  • "Człowiek i krowa mają razem sześć nóg, statystycznie wychodzi po trzy, czy to oznacza, że człowiek ma trzy nogi?
  • Albo: "Ja i mój pies mamy po trzy nogi”.

Tak samo jest z zarobkami. Ktoś zarabia 10 tys. zł, a ktoś 2500 zł. Ten drugi ma realnie 2500 zł, a nie statystyczne 6250 zł”.

Tyle płacą firmy w Bydgoszczy, a tyle w Toruniu

Wiemy także, ile zarabiają pracownicy w Bydgoszczy i Toruniu - gdzie więcej? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części artykułu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska