1 listopada – wyjątkowy dzień
Pierwszy dzień listopada to Dzień Wszystkich Świętych – jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. To właśnie wtedy większość osób odwiedza groby swoich bliskich. Jest to dzień pełen zadumy, nostalgii, rozważań, jak również wspominania zmarłych osób.
Z kolei drugiego listopada obchodzimy Święto Zmarłych, zwane też Zaduszkami. Należy zaznaczyć, że oba święta są jednoznacznie związane z religią, dlatego też w te dni zawsze odbywają się msze, czy procesje.
Wszystkich Świętych – zwyczaje
W Polsce 1 listopada zawsze jest dniem wolnym od pracy, co umożliwia każdemu upamiętnienie zmarłych bliskich. Zwyczajowo na nagrobkach stawia się różnego rodzaju kwiaty – doniczkowe, cięte, sztuczne, także stroiki i wieńce. Mimo iż coraz więcej osób przy lub na grobach (w misach) decyduje się na sadzenie roślin to nadal przynoszenie kwiatów na Wszystkich Świętych cieszy się sporą popularnością.
Oczywiście nie można zapomnieć też o zniczach, będących symbolem pamięci o zmarłych. W sklepach znaleźć można zarówno te tradycyjne, z woskowymi świecami, jak i elektryczne, z wymiennymi bateriami.

Jak wyczyścić nagrobek?
Znicze są pięknym symbolem, a kwiaty doskonałą dekoracją, jednak mają pewną wadę – często zostawiają ślady na płycie nagrobnej. Dodatkowo na grobach zalegają gnijące liście spadające z okolicznych drzew, piasek, błoto, czasem pojawia się mech lub zielony nalot. Nagrobek staje się brzydki, poplamiony i zdecydowanie nie prezentuje się dostatecznie schludnie.
Jak go skutecznie wyczyścić i usunąć wszelkie zabrudzenia? W naszej galerii umieściliśmy najlepsze metody polecane przez kamieniarzy, dopasowane do nagrobków wykonanych z kamienia naturalnego (granit,marmur), piaskowca, betonu oraz lastryko.
