Zobacz wideo: Boeing C-17 Globemaster amerykańskich Sił Powietrznych wylądował w Bydgoszczy

Czym jest Javelin?
Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej, typu "odpal i zapomnij". Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji FGM-148F, który umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległości ponad 4 kilometrów. Wyrzutnia CLU (Command Launch Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy.
Polecamy
Ponad 100 żołnierzy przeszkolonych!
17 czerwca 2021 roku, na podtoruńskim poligonie w miejscowości Kijewo zorganizowane zostało szkolenie taktyczne w ramach, którego zrealizowano strzelania z ppk Javelo. Zakończyło ono wówczas pierwszą edycję kursów dla instruktorów, techników uzbrojenia i operatorów tego systemu. Od tamtej pory CSWOT regularnie prowadzi kursy i szkolenia operatorów ppk JAVELIN. Do dziś przeszkolonych zostało już kilkuset żołnierzy.
Jak wygląda szkolenie?
Każda dwutygodniowa edycja kursu operatorów ppk JAVELIN podzielona jest na dwie części - teoretyczną oraz praktyczną. Przybywający do CSWOT żołnierze poznają budowę i działanie wyrzutni, tajniki taktyki ich wykorzystania, a także na bazie specjalistycznych trenażerów uczą się praktycznej obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych. Szkolenie z wykorzystaniem symulatorów pozwala na przećwiczenie różnych scenariuszy taktycznych, dzięki czemu operatorzy nabywają umiejętności realizacji zadań w różnych sytuacjach mogących pojawić się na realnym polu walki.