Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda budowa nowego dworca PKP we Włocławku [zdjęcia]

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
We Włocławku trwa budowa nowego dworca PKP. Nowy gmach ma być gotowy w pierwszej połowie 2023 roku. Zobaczcie zdjęcia z placu budowy.
We Włocławku trwa budowa nowego dworca PKP. Nowy gmach ma być gotowy w pierwszej połowie 2023 roku. Zobaczcie zdjęcia z placu budowy. Wojciech Alabrudziński
We Włocławku trwa budowa nowego dworca PKP. Nowoczesny obiekt ma być gotowy w pierwszej połowie 2023 roku. Co obecnie dzieje się na placu budowy? Zobaczcie jak wygląda budowa nowego dworca przy ulicy Okrzei we Włocławku.

Zobacz wideo: Waloryzacja 2023. Takie mają być podwyżki emerytur

od 16 lat

Taki jest termin zakończenia budowy dworca PKP we Włocławku

Dawny budynek dworca PKP we Włocławku wyburzono jesienią 2021 roku. Rozbiórka starego budynku miała ruszyć już w czerwcu 2021 roku, ale prace rozpoczęły dopiero 30 sierpnia 2021 roku i zakończyły się w październiku. Przypomnijmy, że początkowo termin zakończenia prac planowany był na koniec 2022 roku. Podpisano jednak aneks do umowy, zgodnie z którym inwestycja we Włocławku powinna zakończyć się w pierwszym kwartale 2023 roku. Na opóźnienie wpłynęły czynniki atmosferyczne. Termin wynikający z aneksu, nie jest obecnie zagrożony.

- Na chwilę obecną zakończenie inwestycji planujemy w pierwszej połowie 2023 roku – poinformowała nas jesienią 2022 roku Agnieszka Jurewicz z Wydziału Współpracy z Mediami, Biuro Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji PKP S.A.

Co dzieje się na placu budowy nowego dworca PKP we Włocławku?

Przypomnijmy, że w styczniu i lutym 2022 roku prace związane z budową nowego gmachu dworca, nie szły w takim tempie, jak planowano. Na opóźnienia wpływ miały czynniki atmosferyczne. To właśnie z tego powodu podpisano aneks do umowy, dotyczący terminu zakończenia prac. Od marca 2022 głównym celem wykonawcy było wznoszenie konstrukcji budynku. Pod koniec maja 2022 roku trwały prace nad kondygnacją pierwszego piętra. Roboty związane ze wznoszeniem konstrukcji obiektu zakończyły się w lipcu 2022.

Obecnie (jesienią 2022 roku) prace związane z budową nowoczesnego dworca PKP we Włocławku prowadzone są zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. To między innymi prace izolacyjne i instalacyjne.

- Inwestycja polegająca na rozbiórce i budowie nowego dworca we Włocławku jest realizowana w pełnym zakresie prac. Od zewnątrz trwają prace izolacyjne, montaż elewacji, roboty konstrukcyjne związane z wykonaniem elementów zagospodarowania terenu oraz wykonaniem przyłączy. Od wewnątrz zaś trwają prace instalacyjne w zakresie branży elektrycznej, sanitarnej, teletechnicznej oraz wykonaniem tynków gipsowy i cementowo-wapiennych – dodaje Agnieszka Jurewicz.

Tyle kosztuje budowa nowego dworca PKP we Włocławku

Koszt budowy dworca we Włocławku wyniesie ok. 25,7 mln zł brutto. Inwestycja dofinansowana jest ze środków budżetu państwa. Przetarg na realizację inwestycji wygrała warszawska firma Budimex SA. Była jedną z trzynastu firm, które złożyły swoje oferty. Firma Budimex złożyła ofertę opiewająca na 25 mln 679 562,39 zł. Była najniższa, najdroższa sięgała natomiast kwoty ponad 34,5 mln złotych. Spółka Budimex podpisała umowę z PKP S.A., na realizację zadania we Włocławku, 20 kwietnia 2021 roku.

Tak będzie wyglądał nowy dworzec PKP we Włocławku

Nowy dworzec PKP we Włocławku będzie obiektem trzykondygnacyjnym. Na parterze powstanie wydzielona strefa dla podróżnych z dwiema poczekalniami, toaletami i pomieszczeniem dla opiekuna z dzieckiem. Natomiast po dwóch stronach holu zlokalizowane zostaną pomieszczenia przeznaczone na kasy biletowe – w części południowej dla przewoźników kolejowych, a w części północnej dla operatorów komunikacji miejskiej oraz regionalnych połączeń autobusowych. Na parterze zaplanowane zostały również lokale komercyjne. Pomieszczenia na piętrze przeznaczone zostaną na potrzeby Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Włocławek.

Dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

- Przy głównych wejściach do budynku zaprojektowano pochylnie. Komunikację wewnątrz obiektu ułatwią dwie windy, prowadzące z poziomu -1 na parter w części południowej oraz z parteru na piętro w części północnej. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowane będą kasy biletowe i toalety. W budynku zaplanowano też udogodnienia dla osób niewidomych i niedowidzących w postaci ścieżek prowadzących czy dotykowych map i oznaczeń – informuje biuro prasowe PKP S.A.

Tak zmieni się otoczenie dworca PKP we Włocławku

Nowy budynek dworca zostanie wykończony miedzianą blachą oksydowaną w ceglasto-brązowym kolorze. Pojawi się też biała okładzina z płyt kompozytowych. Zagospodarowany zostanie też teren przed budynkiem dworca. W południowej części pojawi się wiata rowerowa z 48 stanowiskami oraz skwer z ławkami i pergolą. Ławki pojawią się też w części północnej oraz koło wejścia głównego i na peronie nr 1. Przy budynku zaplanowano 21 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym 2 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.

Dworzec wyposażony zostanie w nowoczesne systemy bezpieczeństwa i zarządzania, m.in. monitoring i BMS (zarządzanie systemami automatycznego sterowania). Na dachu obiektu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 28 kWp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska