Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022
Kościół w tej miejscowości nazywany w oryginale Evangelisch Lutherische Kirchgemeinde Cunewalde zbudowano w latach 1780–1793. W roku 1840 oddano do użytku organy.
W NRD wiedzieli pierwsi
Informacja o tym że we ławkach może zasiąść dokładnie 2632 osób i że predysponuje to kościół do rangi największego na wsi w całych Niemczech, znalazła się na łamach wydanej w roku 1984 książki „Dorfkirchen in Sachsen”.
To też może Cię zainteresować
W tych czasach Saksonia znajdowała się w granicach Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD), a zatem we wschodnim obozie państw socjalistycznych, za Żelazną Kurtyną. Dlatego na Zachodzie mało kto o tym fakcie wiedział. Badania po zjednoczeniu Niemiec (1990 r.) doprowadziły do wniosku, iż żadna niemiecka wieś nie ma kościoła z większą liczbą miejsc.
W Saksonii wprowadzono poważne ograniczenia antypandemiczne. Wchodzący do gmachów użyteczności publicznej, muszą okazać paszport covidowy. W kościele w Cunewalde o to nie proszą, ale wizytę najlepiej zaanonsować, tel. (035877) 27431.
Z Polski jest blisko
Warto zatem zwiedzić tę świątynię. Tym bardziej, że znajduje się blisko granicy z Polską. Samochodem można dojechać autostradą A4, aby na węźle Bautzen West (Budziszyn Zachód) zjechać na drogę B96 w kierunku Oppach.
To też może Cię zainteresować
