Podczas czwartkowego (5 maja) posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną o 0,75 punktu procentowego. Obecnie wynosi ona już 5,25 proc. i jest najwyższa od 2008 roku. Była to już ósma z rzędu podwyżka stóp procentowych w trwającym od października 2021 r. cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce.
Wielu ekonomistów przewidywało, że podwyżka stóp procentowych będzie wyższa. Prognozy przed posiedzeniem RPP wskazywały na to, że stopy pójdą w górę o 100 punktów bazowych. Reakcja rynku po podniesieniu stopy referencyjnej o 0,75 punktu procentowego była natychmiastowa. Tuż po ogłoszeniu decyzji RPP złoty osłabił się względem euro o ponad 3 grosze.
O tyle wzrośnie rata twojego kredytu hipotecznego
Kolejne podwyżki stóp procentowych spowodowane są rosnącą inflacją, która w kwietniu wyniosła 12,3 proc. i jest najwyższa od 1998 roku. Wyższe stopy procentowe oznaczają wzrost rat kredytów dla osób, które spłacają zobowiązania w złotówkach.
Większość kredytobiorców w Polsce ma raty zależne od stawek WIBOR 3M oraz 6M, które aktualnie wyprzedzają ruchy RPP i są nieco wyższe - WIBOR 3M 6,34 proc., natomiast WIBOR 6M wynosi 6,55 proc. Zakładając, że stawki WIBOR 3M i 6M wzrosną w maju o taką samą wartość, jak stopa referencyjna w NBP, możemy oszacować, o ile mniej więcej wzrosną raty kredytów.
Tak wzrośnie rata twojego kredytu po kolejnej podwyżce stóp procentowych
Na podstawie danych porównywarki finansowej Totalmoney.pl sprawdziliśmy, jak zmienią się raty kredytów po kolejnej podwyżce stóp procentowych, która miała miejsce 5 maja. Przedstawiamy, o ile wzrosną raty kredytów. Zobacz nowe wyliczenia - pamiętajmy, ze mają one charakter poglądowy!
