
Zabezpiecz rośliny w ogrodzie na zimę
Zabezpieczanie roślin jesienią to bardzo ważny zabieg ogrodniczy. Niskie temperatury i zimny wiatr w zimie mogą uszkodzić rośliny, zwłaszcza młode i zimozielone są najbardziej narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Najlepszy czas na okrywanie roślin to mniej więcej połowa listopada, zbyt wczesne okrywanie sprawi, że rośliny nie zahartują się i nie nabiorą odporności na ujemne temperatury. Zobacz, czym okrywać rośliny na zimę. Wyjaśniamy, jakie materiały sprawdzą się najlepiej.

Takich materiałów nie używaj
To ważne, by do okrywania roślin na zimę używać wyłącznie przepuszczalnych materiałów. Folia i inne materiały nieprzepuszczające wody i powietrza tylko narobią szkód w ogrodzie. Owinięte sztucznymi materiałami rośliny mogą gnić, mogą się na nich rozwijać choroby grzybowe, a do tego będą wręcz mniej odporne na niskie temperatury, bo nie zahartują się.

Okrywanie róż w ogrodzie
Róże są wyjątkowo podatne na przemarznięcie. Dlatego jeśli masz w swoim ogrodzie róże - krzewy lub pnące - koniecznie zabezpiecz je na zimę.
U ich podstawy usyp 20-30-centymetrowy kopczyk ziemi ogrodowej, kompostu lub kory (nie używaj torfu!). Korony róż rabatowych okryj stroiszem, a korony róż pnących przygnij do ziemi i obsyp ziemią.
Możesz też użyć do okrycia słomiane maty lub włókninę.

Okrywa z liści
Liście to najtańszy naturalny sposób na okrywanie roślin. Jednak jest nietrwały, gdyż silne podmuchy wiatru łatwo mogą rozwiać kupkę liści. W dodatku liście to siedlisko chorób (szczególnie liście pochodzące z drzew owocowych) i schronienie dla gryzoni, które niszczą pędy roślin. Trzeba też wiedzieć, że taka osłona z liści nie przepuszcza powietrza, więc nie można ich używać do ochrony roślin zimozielonych, narażonych na gnicie.