
Okrywa ze słomy, chochoły i maty słomiane
Okrycia ze słomy są idealne do ochrony róż, magnolii, hortensji i innych roślin wyjątkowo wrażliwych na mróz. Nie nadają się z kolei dla roślin zimozielonych i krzewów, bo słoma ogranicza dopływ światła.
Słoma przepuszcza powietrze, nie zbija się, nie odleci przy silniejszym wietrze, dobrze zabezpiecza nawet przed silnym mrozem.
Najwygodniejsze w użyciu są słomiane maty.

Stroisz
Stroisz to gałązki drzew iglastych (zwykle to świerk, cis, jodła). To bardzo dobra forma zabezpieczenia roślin na zimę. Stroisz przepuszcza powietrze, więc nie przyczynia się do gnicia roślin, nie gnieżdżą się w nim gryzonie. Stroisz można wykorzystać do okrycia wszystkich roślin, również zimozielonych.

Kora, trociny, ziemia
Kora, trociny, ziemia, kompost to kolejne materiały, które można wykorzystać do zabezpieczania roślin przed zimą.
Robimy z nich kopczyki na wysokość 20-30 cm tuż przy nasadzie krzewu lub drzewka. Można w ten sposób okryć także rabaty bylinowe.

Siatka cieniująca
Siatka cieniująca dobrze ochroni przed mrozem i wiatrem, ale nie ma walorów estetycznych. To może niektórych zniechęcać do jej używania.
Siatka cieniująca świetnie sprawdzi się do ochrony roślin zimozielonych. Zapobiega wysuszeniu roślin, dzięki czemu nie mają one brzydkich brązowych liści na wiosnę.
Najlepsza będzie siatka o zacienieniu 40-60%.