MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak zarabiają świeżo upieczeni licencjaci i magistrzy bydgoskich i toruńskich uczelni. Znamy nowe stawki!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Wielu studentów podejmuje pracę jeszcze podczas pobierania nauki i fakt, że dopiero co zdobyli wyższe wykształcenie wcale nie oznacza, że są nowicjuszami na rynku pracy. Inaczej ich zarobki byłyby jeszcze niższe. Dlatego tak ważne jest, żeby już na studiach brać udział w stażach i w ten sposób zdobywać doświadczenie.
Wielu studentów podejmuje pracę jeszcze podczas pobierania nauki i fakt, że dopiero co zdobyli wyższe wykształcenie wcale nie oznacza, że są nowicjuszami na rynku pracy. Inaczej ich zarobki byłyby jeszcze niższe. Dlatego tak ważne jest, żeby już na studiach brać udział w stażach i w ten sposób zdobywać doświadczenie. Pixabay.com
Najnowsze dane przeanalizowane przez ekspertów Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu pokazują, że absolwenci bydgoskich i toruńskich uczelni mogą liczyć na 4 130 zł wynagrodzenia. W porównaniu do poprzedniego roku to… wzrost o 71 złotych. Poznaj szczegóły!

Spis treści

Zarobki absolwentów w Bydgoszczy i Toruniu są niższe od przeciętnego wynagrodzenia o ponad dwa tysiące dwieście złotych.

Eksperci Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, największego programu płatnych staży w Polsce, w którym biorą udział firmy z całego kraju, przeanalizowali dane zebrane w ogólnopolskim systemie monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych w Bydgoszczy i Toruniu. Wynika z nich, że absolwenci, którzy ukończyli studia w 2021 r. (najświeższe dane zebrane w systemie) zaraz po uzyskaniu dyplomu zarabiali średnio 4 130,45 zł brutto ze wszystkich źródeł. W tym czasie średnie wynagrodzenie w regionie wynosiło 4 737,52 złotych.

Bydgoszcz i Toruń przed Białymstokiem, Lublinem i Krakowem

Analiza przeprowadzona przez Program Kariera pokazuje, że zarobki świeżo upieczonych absolwentów bydgoskich i toruńskich uczelni były wyższe niż w Białymstoku (4 091,64 zł), Lublinie (4 050,61 zł) i Krakowie (4 052,48 zł).

  • Trochę więcej otrzymywali ci, którzy właśnie zamknęli za sobą drzwi uczelni w Toruniu i Bydgoszczy (4 130,45 zł) czy Łodzi (4 237,93 zł).

Na najwyższe wynagrodzenie mogli liczyć absolwenci stołecznych uczelni - średnio to 5 309,57 zł. O prawie 460 złotych mniej dostawali na start absolwenci szkół wyższych z Górnego Śląska i Zagłębia. Ich przeciętne zarobki to 4 850,97 zł. Osoby, które właśnie zamknęły za sobą drzwi uczelni wrocławskich, otrzymywały od pracodawców 4 616,24 zł miesięcznie.

Tak zarabiają świeżo upieczeni licencjaci i magistrzy bydgoskich i toruńskich uczelni. Znamy nowe stawki!

– Wielu studentów podejmuje pracę jeszcze podczas pobierania nauki i fakt, że dopiero co zdobyli wyższe wykształcenie wcale nie oznacza, że są nowicjuszami na rynku pracy. Inaczej ich zarobki byłyby jeszcze niższe. Dlatego tak ważne jest, żeby już na studiach brać udział w stażach i w ten sposób zdobywać doświadczenie – mówi Marian Owerko, twórca i szef Programu Kariera, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu.

Licencjaci i magistrzy - ile na początek?

Świeżo upieczeni absolwenci bydgoskich i toruńskich uczelni z tytułem licencjata zarabiali przeciętnie 3 818,30 złotych. To mniej niż średnia dla badanych miast wynosząca 4 057,52 złotych. Ci, którzy ukończyli studia drugiego stopnia, już dużo lepiej – ich średnie pensje to 4 409,28 zł. To więcej niż absolwenci jednolitych studiów magisterskich, których średnia wynagrodzeń wyniosła 4 222,06 złotych.

Tak zarabiają świeżo upieczeni licencjaci i magistrzy bydgoskich i toruńskich uczelni. Znamy nowe stawki!

– Kształcenie magistrów w trybie jednolitym dotyczy tylko wybranych kierunków. Absolwenci kierunków medycznych i weterynaryjnych otrzymują na wczesnych etapach kształcenia niższe stawki niż ogół studentów. Wbrew stereotypowi, również początkujący prawnicy i psycholodzy nie zarabiają wiele – tłumaczy Marian Owerko.

W Bydgoszczy i Toruniu płace wyższe niż rok wcześniej

W Bydgoszczy i Toruniu odnotowano w 2021 r. wzrost wynagrodzenia osób, które właśnie się obroniły – wyniósł on 70,76 zł.

  • Wzrosty odnotowano również w pięciu innych badanych miastach. Licencjaci z Bydgoszczy i Torunia utracili 92,78 zł,
  • ale za to magistrzy zarobili 244,61 zł więcej w porównaniu do koleżanek i kolegów, którzy obronili się rok wcześniej.
Tak zarabiają świeżo upieczeni licencjaci i magistrzy bydgoskich i toruńskich uczelni. Znamy nowe stawki!

- Rok 2021 to był czas pandemii. Jako organizatorzy Programu Kariera, największej tego typu inicjatywy w Polsce zrzeszającej wiele firm, wyraźnie widzimy, że to przede wszystkim młodych ludzi dotknęła sytuacja na rynku pracy wywołaną przez COVID-19. Uczestnictwo w stażach branżowych, również poza rodzinnym miastem, umożliwia zdobycie nowych umiejętności i wyższego wynagrodzenia - wyjaśnia Marian Owerko.

I dodaje, że budowanie kariery to proces długotrwały. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że rzadko kiedy moment odebrania dyplomu uczelni pokrywa się ze zmianami ścieżki zawodowej:– Sęk w tym, żeby zawodową przygodę zacząć w miarę wcześnie i lata studiowania wykorzystać na sprawdzenie się w różnych zawodach i branżach. To nie tylko sposób na zdobycie doświadczenia, ale także na znalezienie odpowiedzi na pytanie „Co chcę robić w życiu?”. Wydatnie w tym pomagają staże, które mają odpowiednio skonstruowany program, zapewniają opiekę na uczestnikami i pozwalają osadzić zawodowe obowiązki w szerszym kontekście. To właśnie dzięki temu mogą być wstępem do wielkiej kariery.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska