Roczny limit na zamrożenie cen prąd obowiązuje wszystkich bez konieczności składania wniosku. Niektóre grupy mogą liczyć na większy limit wówczas jednak jest wymagane złożenie wniosku.
Zgodnie z ustawą wyprowadzono limit zużycia energii elektrycznej dla wszystkich na tym samym poziomie 2000 kWh. Osoby posiadające kartę dużej rodziny, jak również seniorzy, którzy odchowali co najmniej troje dzieci, mają limit do 3000 kWh rocznie, natomiast te z osobami z niepełnosprawnościami do 2600 kWh.
Koniecznie przeczytaj: W tych godzinach prąd w domach jest najtańszy - wyliczenia. O tej porze najlepiej nie włączać pralki, zmywarki i piekarnika
Opłata za prąd po przekroczeniu limitu 2000 kWh
O tym jakie jest nasze roczne zużycie prądu w naszych gospodarstwach domowych dowiemy się z rachunku za prąd, gdzie umieszczana jest informacja o rocznym zużyciu.
Nie przekroczymy limitu rocznego 2000 kWh jeśli nasze rachunki wynoszą około 150 złotych miesięcznie w taryfie G 11, czyli ze stałym zużyciem prądu.
Po przekroczeniu limitu będą nas obowiązywać nowe stawki za prąd - krótko mówiąc prąd zdrożeje.
Aktualnie płacimy stawki na poziomie taryf dla spółek obrotu ze stycznia 2022 r.
Ustawa przewiduje też, że jeżeli między 1 października 2022, a 31 grudnia 2023 roku odbiorca zmniejszy swoje zużycie, o co najmniej 10% w porównaniu z okresem 1 października 2021 - 31 grudnia 2022 roku, w 2024 sprzedawca ma mu zaoferować upust w wysokości 10% kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022 - grudzień 2023.
Tyle zapłacimy za prąd jeśli przekroczymy limit 2000 kWh
Informacje o rocznym zużyciu energii elektrycznej znajdziemy na rachunku za prąd. Jest to szacowane zużycie z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli przekroczymy limit, który nas obowiązuje zapłacimy więcej za każdą kilowatogodzinę. W poniższej galerii zobaczcie, ile zapłacimy za prąd po przekroczeniu limitu:
