Tak można zmniejszyć apetyt na słodycze - to hamuje apetyt na słodkie
Ciągła ochota na słodycze może mieć różne przyczyny. Częsty apetyt na coś słodkiego może być objawem niedoborów niektórych składników albo nawet poważnej choroby. Cukier znajduje się w składzie wielu produktów spożywczych, problem w tym, że jemy za dużo cukru dodanego a nadmiar cukru jest bardzo szkodliwy.
Zaleca się ograniczanie dziennego spożycia cukru dodanego przez kobiety do nie więcej niż 100 kalorii (około 25 gramów lub 6 łyżeczek do herbaty) a przez mężczyzn do nie więcej niż 150 kalorii (około 37,5 grama lub 9 łyżeczek do herbaty).
Cukier występuje w między innymi w napojach energetycznych, coli, wodach smakowych czy herbatach w butelkach. W wielu produktach spożywczych znaleźć można tzw. ukryty cukier. Na liście są między innymi:
- pieczywo,
- sosy i ketchupy,
- jogurty,
- dżemy,
- płatki śniadaniowe,
- alkohol,
- warzywa konserwowe,
- suszone owoce.
Mnóstwo badań pokazuje, że nadmiar dodanego cukru może zwiększać ryzyko otyłości, cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, ogólnoustrojowych stanów zapalnych i wielu innych schorzeń. Badania wykazały również, że naturalnie słodka żywność, taka jak owoce, nie zwiększa ryzyka dla zdrowia.
To Cię teraz może zainteresować
Ochota na słodycze - tak ją zmniejszyć. Oto lista produktów, które zmniejszają apetyt na słodycze
Apetyt na słodycze można powstrzymać przede wszystkim dzięki silnej woli. Jak podpowiadają dietetycy, istnieją też produkty, które mają nutę słodyczy a w połączeniu z makroskładnikami regulującymi poziom cukru we krwi, takimi jak błonnik, białko i zdrowe tłuszcze, skutecznie powstrzymują apetyt na słodycze.
Zobacz teraz produkty, po które warto sięgnąć, gdy pojawi się ochota na coś słodkiego.