Tak ZUS będzie kontrolował zwolnienia lekarskie z teleporad. Jest się czego bać?

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Podczas pandemii koronawirusa pacjenci korzystali z konsultacji lekarskich przez telefon i przez internet. Wtedy dostawali nie tylko e-recepty, ale również zwolnienia lekarskie.
Podczas pandemii koronawirusa pacjenci korzystali z konsultacji lekarskich przez telefon i przez internet. Wtedy dostawali nie tylko e-recepty, ale również zwolnienia lekarskie. 123RF
Udostępnij:
Ubezpieczyciel zapowiedział kontrole zwolnień lekarskich wystawionych podczas teleporad w czasie pandemii. Rzecznik regionalny: - Dotyczą także L4 wydanych w gabinecie.

Podczas pandemii koronawirusa pacjenci korzystali z konsultacji lekarskich przez telefon i przez internet. Wtedy dostawali nie tylko e-recepty, ale również zwolnienia lekarskie. Teraz okazało się, że mogły być one wydawane nielegalnie.

"Lekarze nie badają, to pracownicy udają chorych"

Jak pisze portal INNPoland, wszystko dlatego, że w Polsce ciągle obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia, mówiące, że "zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby wystawia się wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia". To nie prawo, a jedynie opinia resortowa, ale może być powodem do skontrolowania milionów zwolnień lekarskich.

W internecie od początku, gdy tylko wprowadzono teleporady, aż wrzało od komentarzy typu: "lekarze nie badają, to pracownicy na teleporadach wciskają im kit, że są chorzy".

- Ułatwiony dostęp do zwolnień i niepewność co do przyszłości w pewnym sensie zachęciły pracowników do realizacji pomysłów, żeby chorować na niby - komentował w "Pomorskiej" Mikołaj Zając, prezes Conperio, największej w Polsce firmy zajmująca się problematyką absencji chorobowej.

W czasie pandemii COVID-19 firmy miały problemy nie tylko przez COVID-19, ale także z utrzymaniem w ryzach pracowników. Mocno wzrosła bowiem w tym czasie liczba zwolnień lekarskich wśród których wiele było, niestety, fikcyjnych.

- Nie chciałbym narazić się lekarzom psychiatrom. Jednak to oni wystawiają bardzo dużo zwolnień, a je, jak wiadomo, bardzo trudno podważyć - mówił nam anonimowo pan Michał, przedsiębiorca z Bydgoszczy (branża metalowa). Wtedy dwóch jego pracowników przebywało właśnie na takich zwolnieniach. Dodał: - Gdyby wystawił je np. ortopeda, to by było oczywiste, jakie urazy, a w przypadku psychiatry? Trudniej sprawdzić czy ktoś udaje, czy naprawdę jest chory.

Inne zwolnienia lekarskie też do kontroli

- ZUS nie kwestionuje możliwości wystawiania zaświadczeń lekarskich udzielonych za pośrednictwem teleporad - podkreśla natomiast Krystyna Michałek, Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. - Ma obowiązek kontrolować je bez względu na to czy lekarz wystawił je po bezpośrednim badaniu, czy podczas teleporady. Przy czym e-ZLA nie zawiera informacji czy zostało ono wystawiono przez lekarza przez telefon.

Wynika z tego, że to lekarz decyduje, po przeprowadzeniu bezpośredniego badania lub pogłębionego wywiadu o stanie zdrowia podczas teleporady, zachodzą przesłanki uzasadniające wystawienie zaświadczenia lekarskiego.

- Co ważne lekarz ma obowiązek udokumentować orzekanie o czasowej niezdolności do pracy w indywidualnej dokumentacji medycznej pacjenta - wyjaśnia Michałek.

Rzeczniczka zaznacza: - Kontrolą może zostać objęte każde zwolnienie lekarskie, w tym wystawione podczas teleporady. ZUS prowadzi dwa rodzaje kontroli. Pierwszy dotyczy wykorzystywania L4, drugi orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Podczas kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, lekarze orzecznicy ZUS sprawdzają, czy zwolnienie zostało wydane zasadnie, to znaczy czy była podstawa do jego wystawienia, a także czy osoba korzystająca z niego jest nadal chora. Orzecznik może na przykład przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego, czy skierować go na specjalistyczne. Może także wystąpić do lekarza, który wystawił zwolnienie o udostępnienie dokumentacji medycznej, na podstawie której wystawiono zwolnienie czy o udzielenie wyjaśnień i informacji. Decyzję o sposobie przeprowadzenia kontroli, lekarz orzecznik ZUS podejmuje indywidualnie w każdej sprawie. Sama kontrola nie oznacza od razu zakwestionowania e-ZLA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie