W czwartek, 7 września, w Kamieniu Krajeńskim, po raz kolejny zorganizowano Marsz Kapeluszowy Seniorów. Z roku na rok coraz więcej uczestników bierze w nim udział. W tegorocznym aż 200 osób z domów i ośrodków pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, grup teatralnych, emerytów, rencistów, klubów seniora, uniwersytetów trzeciego wieku z powiatu sępoleńskiego, nakielskiego, chojnickiego i człuchowskiego z barwnymi nakryciami głowy wzięło udział w jego szóstej edycji.
Zabawa i integracja seniorów
To impreza, która od kilku lat integruje osoby starsze, popularyzuje zdrowy tryb życia i promuje różne aktywności seniorów. Co więcej, uczestnikom towarzyszyły dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamieniu.
- Uczestniczę w tej imprezie po raz pierwszy i bardzo mi się podoba. Koleżanki z zespołu Srebrne Nuty mnie zachęciły – mówi pani Renata Lubińska z Jerzmionek.
Z kolei dla pani Marii Swakowskiej z Kamienia, również członkini wokalnego zespołu Srebrne Nuty, nie był to pierwszy raz. Co roku stara się uczestniczyć w spotkaniu pod znakiem kapeluszów.
- Razem nawet w grupie przyozdabialiśmy nasze kapelusze. My swoje, panowie swoje. Uważam, że ta impreza to bardzo fajna akcja. Taka, byśmy my, seniorzy, mogli się spotkać w swoim gronie. To nas motywuje do wyjścia z domu, przygotowania się. Możemy się razem pośmiać, pośpiewać. Zawsze mi się ta impreza podoba – podkreśla aktywna seniorka.
- Spotykamy się już po raz szósty na tym marszu. To wydarzenie integruje środowisko seniorów i jest dla nich taką pozytywną energią. Mieliśmy wcześniej warsztaty, na których te osoby przyozdabiali kapelusze. Pomagała im terapeutka pracująca z seniorami – mówi Ewa Bazydło, prezeska Stowarzyszenia „Pomóż sobie, pomagając innym”.
Pomysłowe kapelusze, kolorowe stroje
Z roku na rok, nie tylko frekwencja jest większa, ale i pomysłowość seniorów. Na czwartkowym wydarzeniu były tradycyjne nakrycia głowy przyozdobione kwiatami, piórami, kokardami, darami lasu, które odzwierciadlają na przykład pasje seniorów, jak choćby grzybobranie. Kapelusze współgrały z całą stylizacją, bo dopełniały je kolorowe stroje. W tym roku widzieliśmy indiańskie pióropusze, prezenty, ptactwo, był nawet pewien szlachcic, smerfetka, Czerwony Kapturek i czarodziej!
Wśród gości byli również: posłanka Iwona Kozłowska, sekretarz powiatu sępoleńskiego Anna Deja-Dobrowolska, przewodniczący rady powiatu Marek Chart i burmistrz Kamienia Wojciech Głomski. Bezpieczeństwa podczas przemarszu pilnowali miejscowi policjanci.
Przed wymarszem obowiązkowa była rozgrzewka. Poprowadził ją Łukasz Cieślak. Barwny korowód seniorów wyruszył sprzed stadionu miejskiego i przeszedł na plac DPS-u na ul. Podgórnej. Tam odbyła się prezentacja projektu "W kapeluszu przez świat", loteria dla wszystkich uczestników oraz integracja przy wspólnym posiłku. Biesiadnikom przygrywała Kapela Znad Mochla.
Zobacz zdjęcia z VI Marszu Kapeluszowego Seniorów w Kamieniu:
