
Do wody, w której będą się gotowały jajka w koszulce należy zdaniem szefów kuchni dodać sól i ocet. Dzięki temu białko jaja wiąże się szybciej i zapobiega rozprzestrzenianiu się wszędzie smug białka. Aby mieć pewność, że żółtko i białko pozostanie idealne, najlepiej rozbić każde jajko do osobnej miseczki. Garnek do gotowania jajek w koszulce powinien być dość wysoki i szeroki (średnica ok. 15 cm). Ugotowanie idealnego jajka w koszulce zajmuje około 3-4 minuty. Jeśli wrzucimy równocześnie więcej niż jedno jajko do wody, jej temperatura automatycznie spadnie, więc jajka mogą potrzebować więcej czasu, aby były idealnie ugotowane. Na koniec jajko najlepiej wyjąć łyżką cedzakową i położyć na ręczniku papierowym do wyschnięcia.

JAJKA SADZONE - TAKIE BŁĘDY POPEŁNIAMY NAJCZĘŚCIEJ
Najczęstsze błędy w przyrządzaniu jajek sadzonych:
Najczęstsze błędy popełniane podczas gotowania jajek sadzonych to:
- nie używanie świeżych jaj
- nie używanie żadnego tłuszczu
- nie używanie nieprzywierającej patelni
- zbyt wysoka temperatura
- rozbijanie jajka bezpośrednio na patelnię
Świeże jajka są niezbędne, by usmażyć doskonałe jajko sadzone. Jak wyjaśniają szefowie kuchni, kiedy jajko się starzeje, białko i żółtko przerzedzają się. Oznacza to, że białko będzie się rozlewać na patelni, zamiast być zwarte i grube. Natomiast żółtko nie będzie idealnie przylegać do białek. Zaleca również stosowanie tłuszczu, takiego jak klarowane masło lub masło. Jajka należy rozbijać do miski, aby zapobiec pęknięciu żółtka a następnie smażyć na średnim ogniu, najlepiej na nieprzywierającej patelni. Zbyt wysoka temperatura może sprawić, że jajka będą brązowieć i tworzyć pęcherze, zanim zostaną odpowiednio ścięte.

JAJECZNICA - TAKIE BŁĘDY POPEŁNIAMY NAJCZĘŚCIEJ
Najczęstsze błędy w przyrządzaniu jajecznicy:
Najczęstsze błędy popełniane podczas gotowania jajecznicy to:
- dodawanie dodatków (np. szynki, sera czy ziół) bezpośrednio do miski z jajkami,
- nie dodawanie bulionu, wody, mleka czy śmietany do jajecznicy,
- smażenie jajecznicy na wysokim ogniu,
- nie zdejmowanie patelni z jajecznicą z ognia we właściwym czasie.
Szefowie kuchni radzą, by dobrze roztrzepać jajka i dodać do nich niewielką ilość bulionu, wody, mleka lub śmietany (około dwóch łyżeczek na jajko). Gdy płyn wyparuje, jajko stanie się bardziej puszyste. Dwie do trzech minut przed tym, jak jajecznica będzie gotowa, można dodać sera, zioła czy inne składniki.

Tłuszcz najlepiej rozpuścić na średnio nagrzanej patelni przed wylaniem jajek. Jaja zaczną koagulować niemal natychmiast. Następnie należy zmniejszyć ogień i kontynuować mieszanie masy jajecznej. Im niższa temperatura i bardziej jednostajny ruch, tym bardziej kremowa będzie jajecznica - zdradzają szefowie kuchni.
Alternatywnie można całkowicie zdejmować jajka z ognia i mieszać co około minutę.
Ciepło resztkowe z patelni będzie nadal działać, więc warto wcześniej usunąć jajecznicę z ognia, gdy jest idealna, aby się nie przeciągnęła.