
REZYGNACJA Z PIELĘGNACJI TRAWNKA I OGRODU JESIENIĄ TO BŁĄD
Jesienią trawnik również potrzebuje wsparcia. Zabiegi pielęgnacyjne i użyźniające glebę nie powinny być przeprowadzane tylko wiosną i latem.
Dobrym pomysłem na jesienną pielęgnację trawnika jest aeracja, która sprawia, że ziemia zostaje rozluźniona, a to pozwala na dotarcie tlenu czy substancji odżywczych aż do korzeni. Aerację można wykonać widłami, specjalnymi wałkami, butami z kolcami, czy też mechanicznymi aeratorami. Dzięki aeracji trawnik stanie się gęsty i sprężysty, a tym samym bardziej odporny na niesprzyjające czynniki zewnętrzne. Podczas tego zabiegu usuwany jest również mech i filc, które przyczyniają się do rozwoju chorób grzybiczych podłoża.

REZYGNACJA Z NAWOŻENIA TRAWNIKA JESIENIĄ TO BŁĄD
Dzięki nawożeniu zwiększa się odporność trawy na działanie ujemnych temperatur w zimie. Ważny jest rodzaj nawozu – nigdy azotowy, który pobudza do wzrostu. Jesienią glebę nawozi się potasem i fosforem. Jeżeli pH gleby jest niższe niż powinno (zalecana wartość to 0,6-0,7), można użyć nawozu wapniowo-węglanowego. Taki nawóz stosuje się zazwyczaj w październiku i w odstępach minimum kilku tygodni od innych nawozów.

ZBYT WCZESNE OKRYCIE ROŚLIN TO BŁĄD
Okrycie roślin we właściwym momencie jest bardzo istotne. Nie ma tu żadnych sztywnych reguł, należy bacznie obserwować pogodę. Lepiej okryć za późno niż za wcześnie. Najlepiej opatulić rośliny, gdy zapowiadane są dłuższe okresy obniżenia temperatur.

NIEWŁAŚCIWE CIĘCIE DRZEW I KRZEWÓW
Każdy gatunek ma swój termin cięcia. Ważny jest także sposób w jaki przycinamy roślinę. Przycinając drzewa i krzewy w nieodpowiednim czasie i w nieodpowiedni sposób najczęściej pozbawimy je szans na kwitnienie i owocowanie w kolejnym sezonie.