Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie dodatki należą się dzieciom na chorych rodziców w 2024 roku. Oto najważniejsze zasady!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
W ciągu 10 lat przybyło blisko 2 mln osób w wieku 60/65 i więcej. Za kilka dekad odsetek seniorów w porównaniu do osób w wieku produkcyjnym będzie w Polsce najwyższy w UE.
W ciągu 10 lat przybyło blisko 2 mln osób w wieku 60/65 i więcej. Za kilka dekad odsetek seniorów w porównaniu do osób w wieku produkcyjnym będzie w Polsce najwyższy w UE. 123RF
Co 5. mieszkaniec Polski ma ponad 60 lat. Rodzice starzeją się, a dzieci pracują. Mają swoje rodziny, kredyty i inne zobowiązania. Czy mogą w tym czasie zaopiekować się chorymi matką lub ojcem tak, żeby nie musieli brać urlopu od pracy? Oto wszystko, co należy wiedzieć o zasiłku opiekuńczym.

Spis treści

- Wyraźnie widać proces starzenia się społeczeństwa - komentował dr Dominik Rozkrut, prezes GUS, gdy prezentował dane z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, przeprowadzonego w 2021 roku.

Liczby są okrutne. Tak przybywa osób starszych!

Według NSP, na przełomie dekady odsetek osób będących w wieku przedprodukcyjnym zmienił się z 18,7 proc. do 18,4 proc., produkcyjnym z 64,4 proc. do 59,3 proc., a w poprodukcyjnym z 16,9 proc. do 22,3 proc.

Wnioski z raportu? W ciągu dekady przybyło blisko 2 mln osób w wieku 60/65 i więcej, a tym samym już przeszło co 5. mieszkaniec Polski ma ponad 60 lat. Za kilka dekad odsetek seniorów w porównaniu do osób w wieku produkcyjnym będzie w Polsce najwyższy w UE.

"Skutki takiej sytuacji demograficznej to m.in. wyludnianie się miast, napięcia w systemie emerytalnym i zdrowotnym, konieczność podnoszenia podatków, kurczenie się rynku pracy" - wyliczał na Twitterze Paweł Borys, były prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Starzenie się społeczeństwa to również duże wyzwanie dla rodzin seniorów, którzy coraz częściej potrzebują opieki i to nie tylko medycznej, ale również bliskich.

Komu należy się zasiłek opiekuńczy i ile dni w roku?

W takiej sytuacji można skorzystać z zasiłku opiekuńczego - to 14 dni w roku kalendarzowym. Nie trzeba ich wybrać jednorazowo.

- O zasiłek mogą ubiegać się osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny - tłumaczy Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. - Za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodzica dziecka, rodziców, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat, ale pod warunkiem że pozostają oni z osobą sprawującą opiekę we wspólnym gospodarstwie domowym w czasie jej trwania i nie ma innych członków rodziny, którzy mogliby ją zapewnić.

Rzeczniczka ZUS podkreśla, że nie trzeba być zameldowanym wspólnie z chorym : Ważne, aby w czasie, kiedy opiekujemy się chorym być z nim we wspólnym domu.

Zasiłek opiekuńczy - jakie dokumenty?

Dokumenty potrzebne do ubiegania się o zasiłek opiekuńczy za opiekę nad innym - chorym członkiem rodziny to wystawione e-ZLA i wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15B.

  • Pracodawca lub zleceniodawca, który nie wypłaca sam zasiłków, przekazuje do ZUS-u wraz z drukiem Z-3/Z-3a wniosek ubezpieczonego o zasiłek (Z-15B). Natomiast osoby prowadzące własną firmę ten wniosek kładają w ZUS.

Pracodawca (zleceniodawca) może wysłać dokumenty przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Dzieci opiekujące się rodzicami. Jaki zasiłek?

- Powinien jednak pamiętać, że załączone do druku Z-3 lub Z-3a oświadczenia pracownika, np. Z-15A, Z-15B lub inne oświadczenia muszą być poświadczone przez płatnika składek za zgodność z oryginałem - dodaje Krystyna Michałek.

Osoby, które będą "na opiece" z chorym rodzicem otrzymają za ten czas 80 procent wynagrodzenia, czyli na zasadach, jakby same przebywały na zwolnieniu lekarskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska