
NIEDOBÓR CYNKU
Cynk jest minerałem, który pomaga ponad 100 enzymom w wykonywaniu ich funkcji. Odgrywa rolę we wspieraniu układu odpornościowego, tworzeniu DNA, naprawie tkanek i budowaniu białek. niedobór cynku może objawiać się w organizmie na wiele sposobów. Łysienie lub wypadanie włosów jest znanym skutkiem ubocznym niedoboru cynku, prawdopodobnie ze względu na rolę cynku w budowaniu białek.

NIEDOBÓR ŻELAZA
Kolejnym minerałem pełniącym wiele funkcji w organizmie jest żelazo. Jego najbardziej znana rola, to wspomaganie zdrowia krwi i czerwonych krwinek (RBC) w przenoszeniu tlenu po całym ciele. Kiedy niedobór żelaza staje się znaczny, może to wpływać na zdolność krwinek czerwonych do prawidłowego przenoszenia tlenu, a tkanki, w tym włosy, mogą być osłabione. Badania wykazały istnienie związku między niedoborem żelaza a wypadaniem włosów.

NADMIERNA SUPLEMENTACJA
Podczas gdy niewystarczające spożycie kalorii i składników odżywczych w diecie może prowadzić do utraty włosów, nadmierna suplementacja może również powodować utratę włosów. Spożywanie zbyt dużej ilości selenu, witaminy A i witaminy E wiąże się z wypadaniem włosów, a także innymi powikłaniami związanymi z toksycznością. Badania pokazują, że nadmierne spożycie suplementów diety nie jest zalecane w przypadku braku niedoborów. Najlepiej jest porozmawiać z lekarzem i poddać ocenie badania krwi przed rozpoczęciem suplementacji.

Do produktów, które niekorzystnie wpływają na kondycję naszych włosów zaliczamy m.in.: kawę.