Objawy jednego z najbardziej agresywnych nowotworów
Glejak wielopostaciowy jest najczęściej występującym pierwotnym złośliwym nowotworem mózgu. Każdego roku u kilkunastu tysięcy osób diagnozuje glejaka.
Pomimo postępów w chemioterapii, radioterapii i chirurgii, przeżywalność glejaka wciąż pozostaje ponura. Większość pacjentów, u których zdiagnozowano glejaka przeżywa od 15 do 18 miesięcy - mówią specjaliści.
Guz najczęściej spotykany jest w półkulach mózgu, w płacie czołowym i skroniowym. Glejak wielopostaciowy może wystąpić w każdym wieku, ale zwykle występuje częściej u osób starszych. Często dotyka ludzi w wieku od 45 do 70 lat. Średni wiek w momencie rozpoznania to 64 lata. Mężczyźni mają nieco wyższe ryzyko, ale choroba dotyka wszystkich grup wiekowych i płci.
Glejak wielopostaciowy - objawy
Glejak wielopostaciowy charakteryzuje się wzrostem naciekającym, intensywną migracją i szybkim szerzeniem się nowotworu w obrębie otaczającej tkanki nerwowej. Następuje naciekanie wzdłuż włókien nerwowych, naczyń krwionośnych, opon miękkich, wokół komórek nerwowych; ten typ wzrostu guza utrudnia całkowitą chirurgiczną resekcję glejaka – stąd wznowienia guzów. Glejaki generalnie nie mają zdolności przerzutowania, rzadko spotykane jest zjawisko implantacji drogami płynowymi.
Wcześnie wykryty nowotwór bardzo często jest uleczalny. Ale zdecydowana większość przypadków jest diagnozowana, gdy już jest za późno.
Glejak wielopostaciowy to wysoce naciekający guz, który rozprzestrzenia się jak pajęczyna w mózgu. Nawet w najlepszych rękach całkowita resekcja nie jest możliwa, ponieważ wciąż pozostaje guz – nie jest możliwe, aby usunąć wszystkie jego macki. Poza tym jest to bardzo niejednorodny guz, który staje się oporny na większość stosowanych bardzo szybko terapii.
Każdy nowotwór daje pewne sygnały, że dzieje się coś nie tak.
Te objawy mogą świadczyć o jednym z najbardziej agresywnych nowotworów
Oznaki i objawy glejaka mogą się znacznie różnić w zależności od wielkości guza, jego lokalizacji w mózgu i tempa wzrostu.
Oto znaki ostrzegawcze, na które trzeba uważać zdaniem specjalistów. Oto najważniejsze sygnały, że możesz mieć glejaka wielopostaciowego - najczęściej występującego pierwotnego guza nowotworowego mózgu. Sprawdź, zanim będzie za późno:
