Kleszcze to pajęczaki zagrażające ludziom ale i domowym zwierzętom. Przenoszą niebezpieczne choroby, które zagrażają zdrowiu i życiu. Najbardziej aktywne są między kwietniem a czerwcem i od września do listopada, jednak w ostatnich latach i przy zmianach klimatu kleszcza możemy spodziewać się przez cały rok.
Przeczytaj: Natychmiast wyrzuć z ogrodu. Te rośliny przyciągają kleszcze - takich roślin lepiej nie mieć na swojej działce
Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które wbrew pozorom nie skaczą, nie latają, a dostają się na nasze ciała, głównie dzięki nam, kiedy otrzemy się o roślinność, na której się znajdują. Kleszcze żyją one głównie:
- w lasach liściastych i mieszanych;
- na obszarach trawiastych;
- w gęstych zaroślach, paprociach;
- na terenach zieleni miejskiej.
Warto pamiętać, że nie tylko tereny leśne są głównym miejscem występowania kleszczy, ale pojawiają się także na łąkach czy w miejskich parkach. Dlatego gdy wracamy z tych miejsc warto dokładnie sprawdzić, czy nie przyprowadziliśmy ze sobą "dzikiego lokatora".
Najbardziej znane choroby odkleszczowe, wywoływane przez patogeny to:
- choroby bakteryjne: borelioza, tularemia, bartonelloza, babeszjoza;
- choroba wirusowa: Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).
Tych roślin kleszcze nie lubią
Kleszcze unikają niektórych roślin, dlatego warto posadzić je na działce i w ogrodzie, aby odstraszyć te pajęczaki od miejsc w których lubimy przebywać. W galerii poniżej zobaczcie, których roślin unikają kleszcze: