Mapa kleszczy 2023. Tu jest teraz najwięcej kleszczy!
Kleszcze występują powszechnie w całej Europie. Kleszcze najczęściej można spotkać na łąkach, w parkach, w zaroślach i na leśnych ścieżkach, ale również w przydomowych ogródkach i na działkach. Najlepiej czują się tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. W ciągu dnia kleszcze są najbardziej aktywne od pierwszej rosy do południa, a potem od godz. 16:00 do zmroku.
Sezon na kleszcze trwa mniej więcej od marca do października, ale te niebezpieczne pajęczaki są najbardziej aktywne w maju i w czerwcu oraz we wrześniu i w październiku.
Kleszcze mogą się wgryźć w niemal każde miejsce na ciele, jednak szczególnie lubią miękkie, cieńsze i dobrze ukrwione obszary skóry. Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne i może on pozostać niezauważony nawet przez kilka dni. Po powrocie dokładnie obejrzyjmy ciało, szczególną uwagę zwróćmy na miejsca, w których skóra jest cienka i dobrze ukrwiona. Tam kleszcze wbijają się najczęściej. Należy również wyczesać włosy, wziąć prysznic, a ubranie wytrzepać.
Te niewielkie pajęczaki są niebezpieczne dla naszego zdrowia, mogą przenosić wirusy, bakterie czy pierwotniaki. Dlatego po powrocie ze spacerów dokładnie oglądajmy swoje ciało. Kleszcza najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych). Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, atakują także psy i koty - oglądajmy dokładnie także skórę naszego pupila.
Mapa kleszczy 2023 w Polsce
Mapa kleszczy w Polsce to na bieżąco aktualizowana lista miejsc, w których w 2023 roku znaleziono kleszcze lub w których jest bardzo prawdopodobne występowanie kleszczy w dużych ilościach. Mapę kleszczy 2023 znajdziesz tutaj:

Mapa kleszczy w Polsce to na bieżąco aktualizowana lista miejsc, w których w 2023 roku znaleziono kleszcze lub w których jest bardzo prawdopodobne występowanie kleszczy w dużych ilościach. Mapę kleszczy 2023 znajdziesz tutaj - MAPA KLESZCZY 2023 - KLIKNIJ TUTAJ
Takie choroby przenoszą kleszcze:
- borelioza z Lyme,
- anaplazmoza,
- bartoneloza,
- gorączka Q,
- tularemia,
- kleszczowe zapalenie mózgu,
- babeszjoza,
- riketsjozy.
Gdzie w Polsce jest najwięcej kleszczy? to warto wiedzieć. Zobacz teraz w naszej galerii miejsca, w których trzeba szczególnie uważać na kleszcze:
Czytaj też:
Tej substancji boją się kleszcze. Zobacz ten trik z internetu - spryskaj ubranie, a na pewno uciekną
Tak można rozpoznać, czy w domu są pluskwy. Oto sygnały, że w mieszkaniu pojawiły się pluskwy
Te rasy kotów są najpiękniejsze. Oto TOP 15 najładniejszych ras kotów na świecie - mamy zdjęcia
Taki błąd przy płaceniu kartą popełnia wiele osób. W ten sposób można stracić pieniądze - zobacz
