https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie są objawy choroby von Willebranda. To na nią cierpiała Elżbieta Zającówna

Elżbieta Zającówna cierpiała na chorobę  von Willebranda.
Elżbieta Zającówna cierpiała na chorobę von Willebranda. akpa
Popularna polska aktorka Elżbieta Zającówna zmarła w wieku 66 lat. Od lat cierpiała na chorobę von Willebranda, o której mało kto słyszał. Co to za schorzenie? Jakie są jego objawy?

Elżbieta Zającówna to aktorka filmowa i teatralna, znana z ról w serialach ,,Matki, żony i kochanki”, ,,Na kocią łapę”, czy filmach takich jak ,,Vabank” i ,,Seksmisja”. Jednak od 2000 roku nie była aktywna zawodowo, ze względu na pogarszający się stan zdrowia. We wtorek – 29.10.2024 roku – aktorka zmarła w wieku 66 lat. Nie jest tajemnicą, że od lat zmagała się z chorobą von Willebranda. Czym objawia się i jak leczy się to schorzenie?

Choroba von Willebranda – geneza

Choroba von Willebranda jest schorzeniem, którego podstawą jest brak lub niedobór czynnika von Willebranda(rodzaj białka) we krwi, odpowiadającego za jej krzepnięcie. Choroba może mieć przebieg łagodny, umiarkowany i ciężki. Dotyka ona zarówno kobiety, jak i mężczyzn, choć u Pań jest diagnozowana szybciej, ze względu na krwawienie menstruacyjne. W większości przypadków jest to choroba genetyczna (wrodzona), rzadko spotyka się postać nabytą (m.in. w trakcie choroby nowotworowej).

Choroba von Willebranda – objawy

Głównym objawem choroby von Willebranda jest skłonność do krwawień – zarówno samoistnych, jak i po urazach np. skaleczeniu. Pojawiają się krwotoki z nosa, bardzo obfite menstruacje, częste pojawianie się podskórnych krwiaków i siniaków, krwawienie z dziąseł, a nawet wylewy krwi do stawów i układu pokarmowego. Szczególnie niebezpieczne dla chorych są wszelkiego rodzaju zabiegi chirurgiczne – ze względu na nasilone, obfite, trudne do zatamowania krwawienie często niezbędna jest transfuzja, występują też liczne powikłania

Choroba von Willebranda – diagnostyka i leczenie

W celu diagnostyki chorym wykonuje się różne badania laboratoryjne dotyczące krzepnięcia krwi – czas protrombinowy, wskaźnik INR, APPT, jak również stężenie i jakość czynnika Willebranda. Dodatkowo lekarz zbiera obszerny wywiad, by ocenić stopień zaawansowania choroby.

Niestety, choroba von Willebranda jest nieuleczalna – można jedynie łagodzić jej objawy. Poza preparatami zawierającymi brakujący czynnik podawana jest też desmopresyna, kwas traneksamowy, w przypadków kobiet również tabletki antykoncepcyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska