Najczęstszą przyczyną zakrzepicy jest długotrwałe unieruchomienie nóg, na przykład wielogodzinne loty samolotem czy częste i długie podróże autem. Wśród innych czynników wywołujących zakrzepicę można wymienić:
- ciążę,
- otyłość,
- choroby nowotworowe i układu krążenia,
- stosowanie tabletek hormonalnych,
- urazy lub operacje chirurgiczne,
- stojący lub siedzący tryb życia,
- choroby reumatyczne.
Oto objawy zakrzepicy:
Na zakrzepicę szczególnie narażone są osoby po 40 roku życia, a to dlatego, że wraz z wiekiem ścianki żył tracą elastyczność i grubieją, co może spowodować uszkodzenie zastawek i zaleganie krwi. Choć sam zakrzep nie stanowi poważnego zagrożenia, to oderwanie się go od ściany żyły może doprowadzić do zatoru tętnicy płucnej i śmierci.
Profilaktyka przeciwzakrzepowa
Aby zapobiegać zakrzepicy należy zdrowo się odżywiać oraz dbać o aktywność fizyczną. Odpowiednia ilość witamin, minerałów oraz składników odżywczych pomaga utrzymać układ krwionośny w dobrym stanie. Profilaktyka przeciwzakrzepowa obejmuje także utrzymywanie prawidłowej masy ciała (wskaźnik BMI 18,5–25).
Takie są objawy zakrzepicy żylnej
Prezentujemy listę objawów zakrzepicy żylnej. Jeżeli zaobserwujesz je u siebie, koniecznie udaj się do lekarza i rozpocznij leczenie. Szczegóły w galerii:
