Parkinson – choroba cywilizacyjna
Wielu badaczy twierdzi, że Parkinson to najszybciej rozwijająca się choroba neurologiczna na świecie, obok choroby Alzheimera oraz demencji. Schorzenie dotyka przede wszystkim osoby po 40 roku życia, jednak coraz częściej chorują też młodsi. Szacuje się, że na świecie ponad sześć milionów cierpi na Parkinsona, z czego w Polsce około 70 tysięcy.
Choroba Parkinsona – przebieg
Choroba Parkinsona zwykle rozwija się przez kilkanaście lat. Początkowo wielu chorych nawet nie łączy swoich dolegliwości z tym schorzeniem. Sądzą, że cierpią na reumatyzm, mają dolegliwości trawienne, czy po prostu się starzeją. Leczą się u innych lekarzy, pozostają zatem niezdiagnozowani.
Objawami klinicznymi Parkinsona jest drżenie spoczynkowe, spowolnienie ruchów, trudności w inicjowaniu ruchów (np. wstawaniu z krzesła), sztywność mięśni twarzy, niestabilna postawa, pochylanie się do przodu, brak kontroli nad swoim ciałem, nagłe blokady podczas ruchu, zastyganie.
Warto jednak zaznaczyć, że te objawy pojawiają się dopiero po kilku czy nawet kilkunastu latach od wystąpienia pierwszych symptomów. Na co należy zwrócić uwagę? Kiedy warto zwrócić się do lekarza?
Oto pierwsze objawy choroby Parkinsona
Wiele osób zakłada, że pierwszym objawem choroby Parkinsona jest samoistne drżenie kończyn, czy trudności z poruszaniem się. Jednak te przypadłości pojawiają się dopiero kiedy schorzenie jest w pełni rozwinięte.
Jakie są pierwsze, przedkliniczne oznaki zbliżającej się choroby Parkinsona? To między innymi problemy skórne, trawienne, czy związane ze snem. W naszej galerii umieściliśmy wszystkie objawy, które powinny cię zaniepokoić.