
Mleko krowie nierozcieńczone w formie oprysku nalistnego upraw dyni, cukinii, gerbery, winorośli i soi działa przeciwko sprawcom mączniaka. Mleko można stosować jako substancję zabezpieczającą przed mechanicznym (np. na narzędziach) przenoszeniem wirusów.

Wyciąg z suszu ze skrzypu polnego, stosowany nalistnie lub wymieszany z podłożem, zapobiega mączniakom w sadach, winnicach i w uprawie ogórka. W uprawie ogórka także można go stosować przeciwko zgniliźnie siewek.

Preparat, uzyskany ze zmiażdżenia kory wierzby, jest stosowany w opryskiwaniu winorośli (przeciwko mączniakowi prawdziwemu i
rzekomemu), jabłoni (przeciwko parchowi jabłoni, mączniakowi prawdziwemu) oraz brzoskwini w celu ograniczenia objawów kędzierzawości liści.

Olej słonecznikowy rozpuszczony w wodzie (1 litr oleju na 300 litrów wody) działa przeciwko mączniakowi prawdziwemu w uprawie pomidora. Ogranicza też takie choroby, jak rdza fasoli i mączniak prawdziwy w uprawie ogórka. Na plantacjach śliwy, maliny i w uprawie truskawki można go stosować przeciwko mączniakowi prawdziwemu, a winorośli - przeciwko mączniakowi rzekomemu. KE poleca stosowanie oleju w uprawach pszenicy i jęczmienia przeciwko rdzy brunatnej pszenicy oraz rdzy jęczmienia, zarazie ziemniaka, a także przeciwko alternariozie naci marchwi.