Gorące prysznice - czy są dobre dla zdrowia?
Większość z nas z pewnością słyszała, że gorące prysznice mogą przynieść organizmowi więcej szkód niż pożytku. W pewnych sytuacjach jednak są wskazane. Gorący prysznic możemy wziąć na przykład po ciężkim trenigu - ciepło pobudza krążenie w mięśniach i poprawia ich dotlenienie. Dodatkowo rozszerzone naczynia krwionośne ułatwiają rozkład i wydalanie kwasu mlekowego, zapobobiegając bolesnym zakwasom. Z tych samych powodów ciepła kąpiel polecana jest przy bólach stawów i bólach migrenowych.
Gorące kąpiele powinniśmy brać jednak z głową. Gdy przesadzamy z ich ilością, a wręcz wybieramy je każdego dnia, jesteśmy narażeni na wystąpienie wielu nagatywnych skutków.
Przeczytaj także: Grypa żołądkowa - takie są objawy. Zobacz jak poradzić sobie z powszechnie znaną jelitówką
Takie są skutki brania ciepłych pryszniców
Oto powody, dla których warto zrezygnować z codziennego brania ciepłych pryszniców. Dla kogo ciepłe prysznice nie są wskazane?Sprawdź w galerii:
Zalety zimnych pryszniców
Ciepłe prysznice warto zastąpić chłodnymi. Choć czasem trudno nam się przełamać, szczególnie o poranku, gdy nasze ciało jest wygrzane pod kołdrą, to warto! Chłodny prysznic działa pobudzająco i wspomaga produkcję serotoniny, która odpowiada za dobry nastrój. Regularne branie chłodnych pryszniców wspomaga odporność, przyspiesza odchudzanie, pozytywnie wpływa na jędrność skóry i wygląd włosów.
Zimnych pryszniców nie zaleca się jednak osobom z problemami z układem krążenia, z niedoczynnością tarczycy czy cierpiącym na bezsenność.
