
Ocet jabłkowy oczyszcza żyły. Dzieje się tak ze względu na zawartość pektyn, które zmniejszają wchłanianie cholesterolu frakcji LDL. W ten sposób obniża się ryzyko miażdżycy czy udarów. Zawarte w occie flawonoidy chronią także przed powstawaniem zakrzepów. Ocet ten obniża też ciśnienie krwi, wspierając pracę serca.

Ocet jabłkowy zawiera witaminy: C, B1, B2, B6, biotynę, niacynę, kwas pantotenowy oraz kwas foliowy, pektyny, potas, magnez, enzymy, a także polifenole. Ocet jabłkowy działa jak probiotyk - kwas octowy niszczy bakterie patogenne i wspomaga wzrost korzystnej mikroflory jelitowej.

Ocet jabłkowy pomaga przywrócić równowagę kwasowo-zasadową i zneutralizować nadmiar kwasów. Może okazać się pomocny u osób, które cierpią na bóle żołądka, wzdęcia, gazy i inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. A jak poznać, że organizm jest zakwaszony? Zwróć uwagę na takie objawy: bóle głowy, zgaga, zmęczenie, wzdęcia, problemy z cerą, włosami i paznokciami (paznokcie stają się łamliwe, włosy wypadają, na skórze pojawiają się wypryski i inne niedoskonałości).

Ocet jabłkowy świetnie działa na skórę. Dolej go do wody w kąpieli: pomoże usunąć łuszczący się naskórek, nada skórze elastyczność, właściwe napięcie, wygładzi ją.