Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie są zasady zwrotu opłaty za prąd po decyzji UOKiK. Ile płacimy za poszczególne urządzenia?

S/PAP
Sprawdziliśmy, ile prądu zużywają różne urządzenia domowe i które z nich generują największe koszty energii. Oczywiście, te wyniki są średnimi, ponieważ niektóre gospodarstwa domowe mogą częściej korzystać z pewnych urządzeń, podczas gdy inne zużywają ich mniej.
Sprawdziliśmy, ile prądu zużywają różne urządzenia domowe i które z nich generują największe koszty energii. Oczywiście, te wyniki są średnimi, ponieważ niektóre gospodarstwa domowe mogą częściej korzystać z pewnych urządzeń, podczas gdy inne zużywają ich mniej. Pixabay
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów doniósł, że klienci korzystający z umów gwarantujących stałą cenę prądu w ramach Enei mogą ubiegać się o zwrot opłaty handlowej. Enea oferowała umowy na 24 lub 36 miesięcy, pobierając dodatkową opłatę miesięczną w wysokości 20-30 zł, co było pomijane w niektórych materiałach reklamowych.

Enea - zasady zwrotu opłaty za prąd po decyzji UOKiK

UOKiK ujawnił, że informacje o dodatkowej opłacie były przedstawiane niejasno lub pomijane, co mogło wprowadzać konsumentów w błąd co do ostatecznej kwoty rachunku. Klienci, którym odrzucono reklamacje, mogą teraz składać wnioski o zwrot środków w ciągu trzech miesięcy od powiadomienia przez spółkę o decyzji Prezesa UOKiK.

Enea zrezygnowała z oferowania umów na stałą cenę prądu w czerwcu 2021 roku. Aktualni klienci otrzymają dodatkowo 550 zł w postaci kodu rabatowego do internetowej Strefy Zakupów Enei. Decyzja UOKiK dotyczyła również niedozwolonych klauzul umownych dotyczących opłat za przedterminowe rozwiązanie umowy.

Nieuzasadnione opłaty za rozwiązanie umowy w Enei

UOKiK podkreślił, że niektóre postanowienia umów Enei narzucały klientom zryczałtowaną opłatę w przypadku przedterminowego rozwiązania umowy, co nie miało uzasadnienia w rzeczywistych kosztach ponoszonych przez spółkę. To ograniczało swobodę wyboru dostawcy energii elektrycznej dla konsumentów.

Enea skontaktuje się z klientami objętymi decyzją, zwracając niesłusznie pobrane opłaty za wcześniejsze rozwiązanie umowy. Dodatkowo, obecni klienci otrzymają 550 zł w postaci kodu rabatowego do sklepu internetowego - Strefy Zakupów Enei.

Tyle płacimy za korzystanie z tych urządzeń elektrycznych - tabela wyliczeń

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska