
Czerwiec porzeczkowy - w maju i czerwcu na zasiedlonych pędach widoczne są liczne, różnej wielkości białe woreczki jajowe wystające spod tarczki samic, co może utrudniać zbiór owoców. Larwy i dorosłe owady wysysają sok roślinny i ogładzają roślinę żywicielską.

Misecznik śliwowiec - w okresie bezlistnym na pędach widoczne są zimujące larwy, które od kwietnia żerują na pędach. W miejscu żerowania kora ciemnieje i zamiera. Pod koniec czerwca pojawiają się młode larwy, żerują na dolnej stronie liści, później na pędach, osłabiają krzewy. Liście, pędy i owoce pokryte są słodkimi, lepkimi odchodami, tzw. rosą miodową, obficie wydalaną podczas żerowania szkodnika. Na tych wydalinach rozwijają się grzyby, pokrywając owoce czarnym nalotem, co jest przyczyną ich dyskwalifikacji.

Opuchlaki (truskawkowiec i chropawiec) - chrząszcze opuchlaków żerują na liściach, zjadają tkankę od brzegu, pozostawiają charakterystycznie zakola. Larwy żerują na korzeniach niszcząc drobne i ogryzając korę z grubszych korzeni, co osłabia krzewy.

Chrabąszcz majowy - krzewy z uszkodzonymi korzeniami więdną i zamierają, szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu. Silnie uszkodzone rośliny łatwo jest wyrwać z gleby, gdyż ich szyjka korzeniowa jest ogryziona, zaś korzenie podgryzione. W glebie na szyjce korzeniowej i korzeniach można znaleźć pędraki, które mogą wędrować wzdłuż rzędu do kolejnych krzewów.